Otonom oturma odasıyla seyahat

Ünlü tasarımcı Charles Bombardier, hem oda hem de ulaşım aracı olarak kullanılabilen ve kendi kendine hareket edebilen Tridika adlı bir araç tasarladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz hafta, otonom motosiklet konseptinin haberini yayınladığımız Charles Bombardier’in yeni konsepti çok daha yenilikçi. Ünlü tasarımcı ulaşım araçlarını, apartman dairesinin bir parçası haline getirmek istiyor.

Tridika olarak adlandırılan sürücüsüz elektrikli araç, şehir merkezinde park edecek yer bulamadığımız araçlar için alternatif bir kullanım alanı sunuyor. ThyssenKrupp‘un yatay hareket edebilen çoklu asansöründen ilham alan tasarımcı, Tridika’yı daireye ek bir oda olarak park edilebilecek şekilde tasarladı.

Ipad-Tridika-2-1024x942

Araç tekerlek yerine manyetik kaldırma (maglev) teknolojisi ile hareket ediyor. Enerjisini raylardan alan araç, kullanıcıyı dilediği yere götürebiliyor. Kutu şeklindeki yapısı, iç alanın da yüksek verimlilikle kullanılabilmesini sağlıyor. Aracın içini dilerseniz 6 kişilik bir taşıt olarak ya da bir ofis alanı olarak kullanabiliyorsunuz. Bu tarz mobil odaların kullanımı için apartman kuleleri ya da müstakil evler de tasarlanabilir. Bu fikir Japon mimar Kisho Kurokawa’nın Kapsül Kule tasarımını hatırlatıyor.

Aracı dairenize park edin

Tridika binaya yanaştığında, apartmanın dış duvarı ile birleşerek buraya yerleştirilmiş dikey raylar üzerinden asansör benzeri bir sistemle kullanıcının dairesine ulaşabiliyor. Daha sonra aracın park etmesi için tasarlanmış kayan kapıya yerleşen araç, kapının açılması ile birlikte evin bir parçası haline geliyor. Özellikle elinizde pek çok poşetle alışverişten geldiğinizde böyle bir teknoloji hayatı oldukça kolaylaştırabilir.

Ipad-Tridika-4-1024x876

Tridika ayrıca müstakil evlerdeki garajın içinde de aynı şekilde kullanılabilir. Ortalama bir otomobilin ömrünün yüzde 97’sini kullanılmayı bekleyerek geçirdiği düşünüldüğünde, araçların park edildikten sonra da kullanılabilecek şekilde daireyle birleşmesi hem araçların daha verimli kullanılmasını hem de park probleminin ortadan kalkmasını sağlayabilir.

Toplu taşıma amaçlı da kullanılabilir

Aracın bir başka kullanım alanı da toplu taşıma olabilir. Belirli bölgelere yerleştirilecek raylar sayesinde tüm yolcular akıllı telefonları ile bir Tridika çağırıp, evlerinden toplanarak belirli bir noktaya götürülebilir. Ödeme de yine akıllı telefon uygulaması ile gerçekleştirilebilir.

Sokaklarda gezinen oturma odaları ya da arabanın evin içine kadar gelmesi kulağa garip gelebilir ancak otomobillerin sadece taşıma amaçlı kullanılması gerekmiyor. Bu konseptin geliştirilmesinde Hint Bilim Enstitüsü‘nden araç tasarımcısı Ashish Thulkar da Bombardier’e yardımcı oldu.

Kaynak: Wired

Charles Bombardier ve Ashish Thulkar'ın birlikte tasarladığı Tridika adlı elektrikli araç, kullanıcının apartmanına, duvara yerleştirilmiş raylar aracılığıyla asansör benzeri bir yapıyla ulaşabiliyor. Daireye vardığında hem aracın hem de dairenin kapısı açılıyor ve araç bir sonraki seyahate kadar kadar evin bir parçası olarak kullanılabiliyor. Kullanıcılar dilerse otonom aracı 6 kişilik bir ulaşım aracı olarak, dilerse içinde masası sandalyesi olan bir ofis olarak kullanabiliyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği