Uzay treniyle iki günde Mars

Tasarımcı Charles Bombardier'in ortaya attığı uzay treni fikri, Dünya'dan Mars'a seyahat süresini 150 kat azaltabilir. Böylece Mars'a 2 günde gidilebilir.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Daha önce otonom oturma odası ve otonom motosiklet tasarımlarına yer verdiğimiz tasarımcı Charles Bombardier’in yeni hedefi Mars’a 2 günde ulaşabilecek bir tren geliştirmek. [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Güneş Ekspresi (Solar Express) adı verilen ‘uzay treni’ saniyede 3000 km hızla gökleri turlayacak.[/inlinetweet]

Uzay yolculuğunun en fazla maliyet gerektiren alanları hızlanma ve yavaşlama aşamaları. Bu aşamalarda kullanılan yakıtın elde edilmesi ve taşınması uzay seyahatini en fazla kısıtlayan noktalardan birisi. Bombardier’in bu probleme bulduğu çözüm ise uzay treninin hiç durmadan hareket etmesi. Böylece bir kere hız kazanan araç, uzayın sürtünmesiz ortamından yararlanarak bir daha enerjiye ihtiyaç duymayacak. Trenin saniyede 3000 km hıza ulaşması için öncelikle günümüzde uzay seyahati için kullanılan roketler kullanılacak. Daha sonra Güneş sistemindeki gezegenlerin yer çekiminden faydalanılarak maksimum hıza ulaşılacak.

37 saatte Mars’a, 2 dakikada Ay’a

Bombardier, sürekli hareket halinde olan bu trene, Güneş sistemindeki gezegenlerden kapsüllerin ekleneceğini ve hedeflenen gezegene varıldığında bu kapsüllerin bırakılacağını söylüyor. Bu şekilde Dünya’dan Ay’a 2 dakikada, Mars’a 37 saatte, en uzak gezegen Neptün’e ise 18 Günde ulaşılabilecek. NASA’nın bugünkü teknolojisiyle Mars’a ulaşmak yaklaşık 260 gün sürüyor. Neptün’e gönderdiğimiz ilk uzay aracı Voyager 2 ise yaklaşık 12 yılda bu mesafeyi kat edebilmişti.

Trenin uzay seyahati sırasında Güneş enerjisini toplayıp lazerler aracılığıyla bir merkeze iletmesi, yakınından geçtiği kuyruklu yıldızlardan ve uydulardan topladığı suyu trendekiler için kullanması hatta bu suyu hidrojen ve yakıt üretimi için kullanması gibi yaratıcı fikirler de ortaya atıldı.

Henüz çözümü olmayan problemler

Şu anda teori aşamasında olan bu aracın ortaya koyduğu pek çok problem de var. En ciddi sorun bu boyutta bir projenin nasıl kontrol altında tutulacağı. Pek çok karmaşık değişkeni olan projeyi çalışabilir hale getirmek için yıllar süren incelemeler yapılması gerekiyor. Ayrıca Güneş Ekspresi teoride mümkün olsa bile böyle bir yapıyı uzaya inşa etmek, yakıttan elde edilecek tasarruftan daha fazla bir maliyete sahip olabilir. Yolcuların gezegenlerden trene nasıl inip bineceği de ayrı bir soru işareti.

Yine de günümüzde oldukça masraflı ve zor olan uzay seyahati için alternatif çözüm önerilerinin ortaya çıkması, yeni uygulamalar geliştirilmesi için önemli bir gelişme.

Kaynak: Science Alert

Charles Bombardier tarafından geliştirilen ve Güneş Ekspresi adı verilen uzay treni, saniyede 3000 km hızla Güneş sistemindeki gezegenler arasında dolaşacak. Bu gezegenlerden trene binen yolcu dolu kapsüller, hedeflenen gezegene varıldığında bırakılacak. Ancak tren hiç durmadan yoluna devam edecek. Böylece hızlanma ve yavaşlama için yakıt harcanmasına gerek kalmayacak. Sadece bir teori olarak geliştirilen bu tren hayata geçmesi halinde Dünya'dan Ay'a 2 dakikada, Mars'a 2 günde, Neptün'e 18 günde ulaşabilecek.

2 Yorum

  • Planlanma ve araştırma süreçleride her geçen gün süper bilgisayarlar ve yapay zeka ile kısalıyor. Bence bu boyutta bir proje 15 yıl gibi bir sürede uygulanabilir hale gelebilir.

    SpaceX, Blueorgin gibi projelerin tasarım ve uygulama safhalarına bakınca oldukça hızlı gerçekleştiğini söyleyebiliriz.

    Bu işlerinde maliyetlerini insansız fabrikalar kurarak azaltmak mümkün.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği