Çin, Avrupa ile ortak Ay üssü kuracak

İlk açıklama Çin Uzay Ajansı Genel Sekreteri General Tian Yulong tarafından yapıldı, Avrupa Uzay Ajansı Sözcüsü Pal Hvistendahl da iddiaları doğruladı.
Çin ve Avrupa, Ay’a beraber üs kurmayı planlıyor. Çinli ve Avrupalı Uzay ajanslarının temsilcilerinin görüşmelerinin ardından işbirliği kararı alındı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Çin ve Avrupa, Ay’a beraber üs kurmayı planlıyor.[/inlinetweet] Çinli ve Avrupalı Uzay ajanslarının temsilcilerinin görüşmelerini aktaran haberlere göre, söz konusu çalışmayla ilgili ilk açıklama Çin Uzay Ajansı Genel Sekreteri General Tian Yulong tarafından yapıldı. Avrupa Uzay Ajansı Sözcüsü Pal Hvistendahl da iddiaları doğruladı ve “Çinlilerin halihazırda Ay ile ilgili çok iddialı planları var. Altmışlı yıllarda yaşanan ‘Uzay yarışı’ndan bu yana uzayın kendisi de değişti,” dedi. Hvistendahl ‘bu iş birliğinin barışçıl amaçlarla yapıldığını’ da sözlerine ekledi.

22 üyeli Avrupa Uzay Ajansı CEO’su Johann-Dietrich Wörner, önerilen ‘Ay Köyü’nün gelecekte hayata geçirilecek Mars görevleri -Uzay turizmi vb. konular- için geliştirici olabileceğini ifade etti.

Çin atılımda

Tarihe bakıldığında Çin, Uzay ile ilgili çalışmaya diğer ülkelere göre geç başladı. Ancak bir Sovyet astronotunun ilk kez bir yörüngeye ulaştığı yolculuktan 42 yıl sonra, 2003 yılındaki ilk insanlı Uzay uçuşuyla Çin’in uzay macerası başladı. Geçtiğimiz hafta da Çin Ulusal Uzay Dairesi şu anda boş olan bir uzay istasyonuyla bağlantı kurmak için bir insansız uzay aracı fırlattı. Ayrıca bu yılın sonuna kadar, Ay’a ait örnek materyallerin toplanması ve önümüzdeki yıl için mineral numunelerinin getirilmesi için yeni bir yolculuk yapılması planlanıyor. Hvistendahl‘ın açıklamalarına göre, Avrupa Uzay Ajansı gelecek örnekler üzerinden bir analiz yapabilmeyi ve Çin’deki Uzay istasyonundan Avrupalı bir ekibin yolculuğa çıkabilmesini arzu ediyor. Çin daha önce, yapılan uzay araştırmaları askeriyeyi de ilgilendirdiği için ve ABD’nin geçerli mevzuatından ötürü Uluslararası Uzay İstasyonu üyeliğinde çıkartılmıştı.

Kaynak: Independent

Çin ve Avrupa, Ay’a beraber üs kurmayı planlıyor. Çinli ve Avrupalı Uzay ajanslarının temsilcilerinin görüşmelerini aktaran haberlere göre, söz konusu çalışmayla ilgili ilk açıklama Çin Uzay Ajansı Genel Sekreteri General Tian Yulong tarafından yapıldı, Avrupa Uzay Ajansı Sözcüsü Pal Hvistendahl da iddiaları doğruladı. Çin, daha önce yapılan uzay araştırmalarının askeriyeyi de ilgilendirmesinden ve ABD’nin geçerli mevzuatından ötürü Uluslararası Uzay İstasyonu üyeliğinde çıkartılmıştı. Fakat her şey değişiyor: Çin Ulusal Uzay Dairesi şu anda boş olan bir uzay istasyonuyla bağlantı kurmak için bir insansız uzay aracı fırlattı. Ayrıca bu yılın sonuna kadar, Ay'a ait örnek materyallerin toplanması ve önümüzdeki yıl mineral numunelerinin getirilmesi için de yeni bir yolculuk yapılması planlanıyor.

6 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği