NASA bir ‘süper kahraman’ arıyor

NASA, insanların uzayı kirletmesini ve uzaydan gelecek bir mikrobun Dünya'da yayılmasını engelleyecek bir gezegen koruma görevlisi arıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]NASA, dolgun maaş vereceği bir gezegen koruma görevlisi alacak.[/inlinetweet] Bu mesleği daha önce duymamış olabilirsiniz ama bu görev tanımı ABD’nin 1967’de imzaladığı Dış Uzay Anlaşması’ndan sonra oluştu. Görev tanımına göre bu kişiler insanların uzayı kirletmesini ve uzaydan gelecek bir mikrobun Dünya’da yayılmasını önlüyor.

Yıllık maaşı 124 bin Dolar ila 187 bin Dolar arasında değişen işin türlü avantajları da var. Örneğin, birçok uzay ajansının işe aldığı ‘memurlar’ vardiyalı ya da yarı zamanlı çalışıyor. Aslında, şimdilik tam zamanlı çalışan iki kurum var: biri NASA, diğeri Avrupa Uzay Ajansı.

NASA’nın 2014 yılından bu yana tek gezegen koruma görevlisi Catharine Conley’in gitmesiyle açılan pozisyon aynı zamanda bol bol gezmeyi gerektiriyor, çünkü uzay istasyonlarındaki robotların denetlenmesi gerekiyor. Örneğin; ABD’de kongre ve başkan, Jüpiter’in yaşam potansiyeli olan uydusu Europa‘yı keşfetmesi için NASA’ya yeşil ışık yaktı. 2,7 milyar Avroluk Europa Clipper görevinin amacı uyduya inmek değil, yüzeyi haritalamak, su ve yaşanabilirlik hakkında ipucu aramak. Bu esnada robotun yanlışlıkla uyduya düşmesi ihtimalini azaltmak için görevli ön plana çıkıyor. Nitekim tam tersi olarak, herhangi bir gezegen mikrobunun Dünya’ya yayılmasını engellemek için de protokol ve prosedürleri bilerek uygulaması gerekiyor. Fakat iş sürekli böyle de değil, Conley’in açıklamasına göre tipik bir hafta bir sürü e-posta ve araştırma okuyup malzeme ve tekliflere bakınarak geçiyor.

Hangi adaylar başvurmalı?

  • Üst düzey bir hükumet görevlisi olarak en az 1 yıl çalışmış, ayrıca bu konuyla ilgili üst düzey bilgi sahibi kişiler.
  • ‘Ulusal kademede önem taşıyan bir programı planlama, yürütme veya denetleme şansı bulan kişiler.
  • Diplomatik ilişkileri kuvvetli kişiler. Çünkü bunlar çok pahalı görevler ve dolayısıyla birçok ülkenin katkılarıyla gerçekleşiyor.
  • Fizik, mühendislik veya matematik alanında yüksek lisans yapmış kişiler.
  • Ağzı sıkı kişiler. Görev ‘gizilik’ gerektiriyor.

NASA, 14 Ağustos’a kadar USAJobs.gov‘da başvuruları kabul ediyor.

Kaynak: Business Insider

NASA, dolgun maaş vereceği bir gezegen koruma görevlisi arıyor. Görev tanımına göre bu kişiler insanların uzayı kirletmesini ve uzaydan gelecek bir mikrobun da yayılmasını önlüyor.

Hangi adaylar başvurmalı?

  • Üst düzey bir hükümet görevlisi olarak en az 1 yıl çalışmış, ayrıca bu konuyla ilgili normalden fazla bilgi sahibi kişiler.
  • ‘Ulusal kademede önem taşıyan bir programı planlama, yürütme veya denetleme şansı bulan kişiler.
  • Diplomatik ilişkilerin kuvvetli kişiler. Çünkü bunlar çok pahalı görevler ve dolayısıyla birçok ülkenin katkılarıyla gerçekleşiyor.
  • Fizik, mühendislik veya matematik alanında yüksek lisans yapmış kişiler.
  • Ağzı sıkı kişiler. Görev 'gizilik' gerektiriyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği