Otonom sürüş sırası motosikletlerde

Ulaşım araçları tasarımcısı Charles Bombardier, otonom olarak çalışabilen ve durduğunda bile dengesini sağlayabilen iki kişilik bir motosiklet tasarladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yenilikçi ulaşım araçları tasarımlarıyla tanınan Charles Bombardier, iki yolcunun karşılıklı oturarak seyahat edebildiği, otonom bir motosiklet tasarladı. Tron filminde kullanılan Light Cycle’dan ve Lit firmasının 2012 yılında tanıttığı, kendi kendine denge sağlayabilen C1 modelinden ilham alan Bombardier, yeni araca Cyclotron adını verdi.

Otonom sürüş rahatlığı

İki yolcu kapasiteli motorun, özellikle şehir içi ulaşımda az yer kaplaması ve yolculara serbestlik sağlaması önce çıkan özellikleri. Araç iki yolcusunun seyahat esnasında iletişim kurmasına ya da başka şeylere odaklanmasına izin veriyor. Otonom sürüş özelliğiyle sadece motora gidilecek noktayı söylemek yeterli oluyor. Hatta motor, kullanıcının ajandasıyla senkronize edilerek hangi saatte nereye gidilmesi gerektiğini önceden bilebiliyor.

Cyclotron_001-1024x723

Otomatik denge özelliğiyle, motosiklet tamamen durmuş olsa bile sağa ya da sola yatmadan dengede durabiliyor. Böylece trafik ışıklarında kullanıcının ayağını yere koyması gerekmiyor. Cyclotron’un denge kabiliyeti o kadar yüksek ki, buzda bile, denge sorunu yaşamadan seyahat edebiliyor.

İki yöne hareket edebiliyor

Aracın her iki tarafında bulunan kanatlı kapılar, yolcuların bulunulan konuma göre sağdan ya da soldan inip binmesine imkan veriyor. Bu önemli bir özellik çünkü Cyclotron her iki yöne doğru da hareket edebiliyor. Bu sebeple bazen araca bindiğiniz kapının aksi yönünden inmeniz gerekebilir.

Elektrikli motora sahip Cyclotron çevre dostu yapısıyla da dikkat çekiyor. Şehir merkezlerinde bu tarz araçların kullanılması hem trafik sıkışıklıklarının hem de çevre kirliliğinin önlenmesi açısından benzinli otomobillere göre çok daha faydalı olacaktır.

Kaynak: Wired

Charles Bombardier tarafından tasarlanan Cyclotron, Tron filmindeki motosikletlerden ve Lit firmasının C1 modeli motosikletlerinden ilham aldı. Otonom olarak her iki yöne doğru da seyahat edebilen Cyclotron, yolculuk sırasında yolcuların yüz yüze oturmasına olanak sağlıyor. Aracın küçük yapısı ve elektrikli motoru hem trafik sıkışıklığına hem de çevre kirliliğine çözüm olabilir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği