BMW’nin sürücüsüz motosikleti ilk turunu tamamladı

BMW son birkaç yıldır kapalı kapılar ardında geliştirdiği otonom motosiklet teknolojisini yeni yayınladığı bir video ile tanıttı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Görünüşe göre Yamaha’nın otonom robotu Motobot yalnız değil. BMW son birkaç yıldır kapalı kapılar ardında otonom motosiklet teknolojisi geliştiriyor. Şirket bu hafta yayınladığı bir videoda, otonom sürüş yeteneğine sahip R1200GS modelinin bir test pistinde kendi kendine gidişini gösteriyor.

Motor henüz kendi başına kalkış yapamıyor. Birinin dengesini sağlayıp motoru yola çıkarması gerekiyor. Ama hareket etmeye başladıktan sonra gaz, fren, vites kontrolünü sağlayarak önündeki yolu okuyup takip edebiliyor.

Amaç sürüş hakkında bilgi edinmek

BMW şimdilik otonom motosiklet üretme planları olmadığını söylüyor. Bu çalışmanın amacı motosiklet sürüş dinamiklerini daha iyi anlayarak gelecekte üretilecek araçlara hangi aktif güvenlik önlemlerinin yerleştirilebileceğini belirlemek.

Ekip üyesi Stefan Hans konuyla ilgili şunları söylüyor: “Prototip, aracın dinamikleri hakkında bilgimizi genişletmemize yardımcı oluyor. Böylece sürücünün davranışını sınıflandırabilir ve gelecekte bir durumun tehlikeli olup olmayacağını kestirebiliriz. Eğer tehlike söz konusuysa sürücüyü bilgilendirebilir, uyarabilir ya da direkt olarak müdahale edebiliriz. Bu projede amacımız tam otonom bir motosiklet geliştirmek değildi. Motosiklet güvenliğini artırmak istiyoruz. Temel dinamik modelin tüm sürüş dinamikleriyle başa çıkabilecek kadar detaylı olduğu kanıtlanmış oldu. Böylece bu bilgiyi daha fazla konfor ve güvenlik sistemleri geliştirmek için kullanabiliriz.”

Sürücü destek sistemleri işe yarıyor

Otomobil dünyası, otomatik acil frenleme, şeritte kalma yardımı ve kör nokta alarmı gibi sistemlerden kesinlikle fayda görüyor. Ancak çoğu motosikletçi kendilerini farklı bir tür olarak görüyor. Motorcular için yolda neler olup bittiğinin farkında olmak, hayatta kalmak için gerekli bir durum.

KTM ve Ducati gibi motor üreticileri şimdiden radar destekli sürüş teknolojilerini göstermeye başladı. KTM’in sistemi hafifçe fren bile yapıyor. BMW’nin otonom programından ne gibi sürücü destek sistemleri çıkacağını görmek ilginç olacak.

Kaynak: New Atlas

BMW son birkaç yıldır kapalı kapılar ardında otonom motosiklet teknolojisi geliştiriyor. Şirket bu hafta yayınladığı bir videoda, otonom sürüş yeteneğine sahip R1200GS modelinin bir test pistinde kendi kendine gidişini gösteriyor. BMW şimdilik otonom motosiklet üretme planları olmadığını söylüyor. Bu çalışmanın amacı motosiklet sürüş dinamiklerini daha iyi anlayarak gelecekte üretilecek motorlara hangi aktif güvenlik önlemlerinin yerleştirilebileceğini belirlemek.Yorumunuz: