Honda’nın motosikleti kendi başına dengede durabiliyor

Honda’nın geliştirdiği Riding Assist (Sürüş Desteği) teknolojisiyle motosikletler kendi başına dengede durabiliyor ve bu alanda sürücüye yardımcı olabiliyor

Yayın tarihi:

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yüksek hızda giderken bir motosikleti dengede tutmak  basit bir iş; tek yapmanız gereken tutunmak. Ancak bir park alanında, trafikte ya da bir durakta yavaş yavaş giden bir motoru dengede tutmak sürücünün çaba göstermesini gerektiren daha zorlu bir iş. Özellikle daha büyük ve geniş motorlarda bu işlem daha da güç olabiliyor. Honda yeni Riding Assist (Sürüş Desteği) teknolojisi ile denge sorununu çözmeyi amaçlıyor.

Honda’nın motoru sadece kişinin motoru dengede tutmasına yardımcı olmuyor. Motosiklet, üzerinde bir sürücü olmasa bile kendisini dengede tutabiliyor. Araştırmacılar, “Eğer motor kendi başına ayakta durabiliyorsa neden kendi kendisini de sürmesin” diye düşündüler. Böylece motora otonom sürüş özelliği eklendi.

https://www.youtube.com/watch?v=uRFm2aFPcMI

Honda’nın motorunun düzdöner (jiroskop) ile donatıldığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Şirket Uni-Cub ulaşım araştırmasını olduğu gibi aldı ve gerçek dünyada kullanılabilir bir hale getirdi.

Klasik sürüş de mümkün

Ne var ki herkes motorunun kendi başına dengede durmasını istemiyor. Kullanıcılar tüm kontrolün kendi ellerinde olmasını tercih edebiliyor. Honda için bu da bir sorun değil çünkü motor denge modundan normal sürüş moduna kolaylıkla geçebiliyor.

Bu motorun ya da Riding Assist teknolojisinin ne zaman kullanıma sunulacağına dair henüz bir açıklama yapılmadı. Ancak çağırdığınızda kendi başına gelebilen motor teknolojisi sadece CES fuarında gösteriş yapmak için geliştirilmiş bir teknolojiye benzemiyor. Honda’nın eninde sonunda bu teknolojiyi kullanan motorlar üretmesi bekleniyor.

Kaynak: Engadget

Honda yeni Riding Assist (Sürüş Desteği) teknolojisi ile denge sorununu çözmeyi amaçlıyor. Honda’nın motoru sadece kişinin motoru dengede tutmasına yardımcı olmuyor. Motosiklet, üzerinde bir sürücü olmasa bile kendisini dengede tutabiliyor. Araştırmacılar, “Eğer motor kendi başına ayakta durabiliyorsa neden kendi kendisini de sürmesin” diye düşündüler. Böylece motora otonom sürüş özelliği de eklendi. Bu teknolojinin ne zaman piyasaya sürüleceği ile ilgili bir bilgi paylaşılmadı.3 yanıt

Yorumunuz: