Elon Musk ilk test tünelini tanıttı

Elon Musk’ın tünel şirketi Boring Company, Los Angeles’ta açtığı 1,83 km uzunluğundaki ilk tünelini büyük bir etkinlikle tanıttı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Elon Musk’ın tünel şirketi Boring Company, tamamladığı ilk tünelini tanıttı. Şirket tanıtılan kısmın, tünelin ‘ilk bölümü’ olduğunu söylüyor. Bu tünelin gelecekte açılacak diğer tünellere bağlanarak uzatılması planlanıyor. İlk tünelin açılışını kutlamak için büyük bir parti düzenleyen şirketin partide Kendrick Lamar ve Diplo gibi ünlü isimleri ağırladığı söyleniyor. Bunca şaşaaya ve heyecana rağmen, Hawthorne test tüneli hala Boring Company’nin bize vadettiği gelecekten çok uzak.

Boring Company 2017’de, bir park alanında bulunan Tesla aracın zemindeki bir asansör aracılığıyla yer altındaki tünele taşındığı ve bu tünellerde hızla seyahat ettiği videoyu paylaştığında büyük bir ilgiyle karşılaşmıştı. Bu yıl şirketin yüksek kapasiteli yolcu kabinlerinin zeminden yer altına inerek saatte 240 km hızla tünellerde dolaştığının görüldüğü yeni bir video yayınlandı. Ancak bu vizyonları Salı günü açılan tünelde görmek çok mümkün değildi.

İlk tünel 1,83 km

Boring Company’nin açılışını yaptığı ilk bölüm toplamda 1,83 kilometre uzunluğunda bir tünelden oluşuyor. Bu tünel O’Leary İstasyonu’nda bulunan araç asansörünü, Hawthorne’daki SpaceX yönetim merkezi yakınındaki bir otoparkta bulunan diğer asansöre bağlıyor. Tünelin uzunluğu tatmin edici olmayabilir ancak trafiğin yoğun olduğu saatlerde bu uzunluktaki bir mesafeyi kat etmenin bazen yarım saatten fazla sürdüğü düşünüldüğünde tünelin bu haliyle bile etkili olabileceğini söylemek mümkün. Gelecekte tünelin, şirketin garajına da bağlanması için izin alınmış durumda.

Tünelin genişliği 4,26 metre. Yani bir adet Tesla araç tünele sığabiliyor. Şirketin Salı gecesi yaptığı açılış etkinliğinde katılımcılar bir Tesla Model X aracıyla saatte 65 km hızla tünelde seyahat etme imkanı buldu. Elon Musk 8 Aralık’ta attığı bir tweet’te, yolda kullanılabilen otonom araçların tünellerde hareket edebileceğini söylemişti. Tünelde özel üretilmiş yolcu kabinleri yerine altına küçük tekerler yerleştirilmiş bir Model X aracı kullanıldı.

Beklenileni karşılamadı

Boring Company ve Tesla’nın verdiği sözlere bakacak olursak, araçları tünelde taşıyacak kızaklı sistemler yoktu, özel üretim yolcu kabinleri yoktu ve kimse saatte 240 km hızla seyahat etmedi.

Los Angeles gibi bir şehrin altına tünel ağı kurmak çok büyük bir görev. Ciddi bir gelişme kaydedilene kadar aradan bolca zaman geçeceğini söylemek gerek. Sadece çevresel düzenlemelerle uğraşmak bile bu görevin süresine 3-4 yıl ekleyebilir. Ancak Boring Company bunun farkında. Şirketin maskotu olarak, Sünger Bob’un evcil hayvanı salyangoz Gary’nin seçilmesi tesadüf değil.

Kaynak: Futurism

Elon Musk’ın tünel şirketi Boring Company, Los Angeles’ta açtığı 1,83 km uzunluğundaki ilk tünelini büyük bir etkinlikle tanıttı. Etkinlikte katılımcılar tünelde saatte 65 km hızla seyahat etme imkanı buldu. Ancak şirketin ve Elon Musk’ın vaatleri bu ilk tünelde karşılanmadı. Seyahat şekli ve aracın hızı beklenildiği gibi değildi. Yine de başlangıç olarak bu tünel, şehrin kalabalık bir bölgesinde alternatif bir ulaşım seçeneği sunması bakımından önemli.Yorumunuz: