Elon Musk’ın yeni iş fikri

Elon Musk’ın çeşitli ürünler satarak para toplayan tünel kazma şirketi Boring Company bu kez de tünel kazarken çıkan toprağı bina inşa etmede kullanılacak tuğlalar haline getirip satacak. Satılacak ilk kitin içeriği ise fikirden daha da ilginç: antik Mısır abideleri.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Elon Musk, tünel kazma şirketi Boring Company için önce üzerinde Boring Company yazan şapka daha sonra da alev makinesi satışı yaptı. Pazar günü yeni iş fikrini açıklayan Musk, bu kez de Boring Company için dev Lego tarzı ‘tuğlalar’ satacak. Bu Lego tarzı tuğlalarla ve heykel ve binalar yapılabilecek. Elon Musk oluşturduğu tweet serisinde, satılacak tuğlaların şirketin süregiden tünel kazma çalışmaları sırasında çıkarılan topraktan elde edileceğini açıkladı.

Milyarder girişimci, bu tuğlaları kullanarak iki kişinin küçük bir evin dış duvarlarını bir veya iki günde tamamlayabileceğini söylüyor. Eğer bütün bunlar size yeterince ilginç gelmediyse, Musk’ın yakın zamanda satacağı ilk kitin içeriğini duymaya hazır olun: antik Mısır abideleri. Musk, satılacak ilk kitin içinde piramitler, Sfenks (Antik Mısır’daki bir efsanevi yaratık) ve Edfu Tapınağı yer alıyor. Musk bu Lego tarzı tuğlaları ‘gerçek boyutlu’ olarak tanımladı.

Hem çevre hem de masraf açısından karlı olacak

Musk’ın çok sayıda şapka ya da alev makinesi satabilmesini anlamak güç değil ancak aynı şeyin piramit kiti için geçerli olması pek mümkün görünmüyor. Yine de Elon Musk’ın sıkı takipçileri olduğunu biliyoruz. Eğer hayranları arasında bol miktarda parası ve epeyce büyük bir bahçesi olanlar varsa bir Sfenks kopyası ortama hava katabilir. Daha ciddi olmak gerekirse, şirketin kazdığı toprağı “yapı inşa etmede kullanılabilecek tuğlalara” dönüştürmek istediğini zaten biliyorduk. Şirketin web sitesindeki Sık Sorulan Sorular sayfası tuğlaların “tünel kaplaması işleminin bir kısmında kullanılabileceğini” belirtiyor. Bu işlem için genellikle beton kullanılıyor. Beton üretimi küresel sera gazı salınımının yüzde 4,5’ini oluşturduğu için, topraktan yapılan tuğlalar hem çevre hem de tünel masrafları açısından karlı olur.

Şirketin “Mısır kiti”nin ne zaman satışa sunulacağına dair henüz bir açıklama yapılmadı.

Kaynak: Digital Trends

Elon Musk’ın tünel kazma şirketi Boring Company daha önce şapka ve alev makinesi satışı yaparak para toplamıştı. Yine ilginç bir fikirle karşımıza çıkan Elon Musk, bu sefer de dev Lego tarzı gerçek boyutlu ‘tuğlalar’ satacak. Bu tuğlalar, tünel kazma işi sırasında çıkarılan topraktan elde edilecek. Satış tarihi henüz belli olmasa da satılacak ilk kitin içeriği belli oldu: antik Mısır abideleri. Musk, ilk kitin içinde piramitler, Sfenks (Antik Mısır’daki bir efsanevi yaratık) ve Edfu Tapınağı’nın yer aldığını söyledi. Alev makinesi ya da şapka kadar satılır mı bilinmez ancak kazılan toprağı yapı inşa edilecek tuğlalara dönüştürmek hem şirketin kendi masraflarını azaltmak hem de çevre açısından (beton kullanmak çevreye daha zararlı) daha iyi olabilir.3 yanıt

 1. Eren avatarı
  Eren

  Elon Musk, bu tur sacma girisimleriyle ne yapmak nereye varmak istemektedir?

  Bence bu adam populer olmayi seviyor. Tek derdi bu.

  1. Mücahit avatarı

   Eyy elon musk, sen kimsin ya?

 2. Osman avatarı
  Osman

  Adamin Kiralik

Yorumunuz: