Elon Musk’ın tünelinden ilk görüntü

Elon Musk, Los Angeles'tan başlayarak şehirlerin altına kurmak istediği kızaklı tünel sisteminin ilk gerçek görüntülerini paylaştı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Elon Musk, Los Angeles’tan başlayarak şehirlerin altına kurmak istediği kızaklı tünel sisteminin ilk gerçek görüntülerini paylaştı. Boring Company Los Angeles’ın altında açmaya başladığı tünellerde, araçları saatte 200 km hızla taşıyacak kızak sistemini ilk kez test etti. Cuma günü, Elon Musk testin görüntülerini Instagram üzerinden paylaştı.

İlk tünel, Los Angeles Uluslararası Havalimanı’ndan başlayıp, Culver City, Santa Monica, Westwood ve Sherman Oaks’a uzanacak. Bu mesafe Google Maps’e göre, trafik olmadığında otomobille 1 saatten biraz uzun sürüyor. Ancak yer altından saatte 200 km hızla giden bir kızakta seyahat ettiğinizde yolculuk sadece 15 dakika sürecek. Musk’ın ekibi ‘Godot’ adını verdikleri tünel açma makinesi ile ilk tüneli açıyor. Gelecekte Musk bu tünel sistemini tüm Los Angeles bölgesine yaymayı planlıyor.

Asansörlerle kolay giriş çıkış

Kızak sistemi bu planın önemli bir parçası. Otomobiller, normalde tünel girişlerinde kullanılan yüksek maliyetli rampalar yerine, sadece bir park alanı büyüklüğündeki asansör sistemleri ile tünellere kolay ve hızlı bir şekilde giriş çıkış yapabilecek. Kızağın ilk denemesi aşağıdaki videodan izlenebilir. Ancak videoda hızlı bir şekilde ekrana gelip giden ışıklar sebebiyle bünyesi hassas olanların ya da epilepsi gibi ışığa duyarlı krizlere yol açan rahatsızlıkları bulunanların videoyu izlemesi tavsiye edilmiyor.

Geçtiğimiz ay bir TED konuşması yapan Musk, sistemin nasıl çalışacağını gösteren bir animasyon video izletmişti.

Musk sistemin ulaşım ağına nasıl entegre olacağını şu şekilde açıkladı: “Tünelin giriş ve çıkışlarını şehrin yapısına pürüzsüz bir şekilde entegre etmemiz gerekiyor. Bunun için geliştirdiğimiz asansör sayesinde bir tünelin girişi ve çıkışı için sadece iki adet park yeri kullanacağız. Daha sonra araç kızağın üzerine binip tünele indiğinde burada hiçbir hız sınırı olmayacak. Kızakların saatte 200 km hızla seyahat etmesini sağlayacağız. Böylece Westwood’dan LAX havalimanına 6-7 dakika içerisinde ulaşmak mümkün olacak.

Kaynak: Inverse

Boring Company Los Angeles'ın altında açmaya başladığı tünellerde, araçları saatte 200 km hızla taşıyacak kızak sistemini ilk kez test etti. Cuma günü, Elon Musk testin görüntülerini Instagram üzerinden paylaştı. İlk tünel, Los Angeles Uluslararası Havalimanı'ndan başlayıp, Culver City, Santa Monica, Westwood ve Sherman Oaks'a uzanacak. Bu mesafe Google Maps'e göre, trafik olmadığında otomobille 1 saatten biraz uzun sürüyor. Ancak yer altından saatte 200 km hızla giden bir kızakta seyahat ettiğinizde yolculuk sadece 15 dakika sürecek.

2 Yorum

  • Bana pek ekonomik ve kullanışlı gelmedi. Bunun yerine kapsül kadar küçük, gerektiğinde arka tarafında ileri/geri üstü açık arabalar gibi büyüyen bagaj ve ekstra yolcu için iki kişilik, yaklaşık 30 cm yüksekten yerçekimine karşı gidebilen araçlar geliştirseler daha iyi.

  • İşin ekonomi kısmında bir yorum yapamasam da oldukça güzel bir fikir olduğunu düşünüyorum. Tekirdağ’dan Kocaeli’ye gitmek isteyen ve İstanbul’un şehir içi trafiğini çekmek istemeyen birisi için son derece güzel bir çözüm olabilir. Şehir içinde bu yatırımı yapmaya değer bir güzergah var mı doğrusu emin değilim ancak Sarıyer’den Atatürk Havaalanı’na doğrudan gitmeyi çok isterdim.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği