Londra sürücüsüz toplu taşımacılığı deniyor

Birleşik Krallık'ın Ulaşım Araştırma Laboratuvarı (TRL) Londra'nın Greenwich bölgesinde bir otonom servis aracının hizmet vermeye başlayacağını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Birleşik Krallık, sürücüsüz araç araştırmalarında ABD’nin gerisinde kalmış olabilir ancak ülkede sürücüsüz kabinler konusunda, yaya dostu gelişmeler yaşanıyor. Dün, Birleşik Krallık’ın Ulaşım Araştırma Laboratuvarı (TRL) tarafından yapılan açıklamada, Londra’nın Greenwich bölgesinde bir otonom servis aracının hizmet vermeye başlayacağı belirtildi. BBC’nin haberine göre, yaklaşık 100 kişi, ‘Harry’ adı verilen prototip sürücüsüz kabinde yolculuk etme şansı bulacak. Harry, Londra’daki O2 arena çevresinde hizmet verecek.

Araç, önceden belirlenmiş bir rota üzerinde üç hafta boyunca yolcu taşıyacak. Harry, saatte 16 km hıza ulaşabiliyor ve tek seferde 4 yolcu taşıyabiliyor. Ayrıca araç üstün kamera ve LIDAR teknolojileri ile donatılmış olsa da eğitimli bir teknisyen daima araçta bulunarak her şeyin doğru çalıştığından emin olacak. Bu deneme sürüşler oldukça kısıtlı ancak bu tarz otonom servis araçları, ülkede özellikle otobüs, metro ya da tramvayların hizmet vermediği bölgelerde çok işlevsel olabilir.

Toplu taşımayı tamamlayacak

TRL araştırmacısı Simon Tong “Bu, insanları var olan ulaşım merkezlerine taşımak için çok iyi bir yöntem” diyor. Kabinin otonom sürüş sistemlerini geliştiren Oxbotica şirketinin yöneticisi Graeme Smith “Bunun, diğer ulaşım yöntemleriyle aynı olması gerekiyor. Yolcular için gerilimli bir deneyim olmamalı. Yolculukların sıradan bir deneyim haline gelmesiyle, yazılımı doğru geliştirdiğimizi anlayacağız.” şeklinde konuştu.

Aslında Harry, Birleşik Krallık’ta denenen ilk sürücüsüz kabin değil ve hükumet ülke çapında farklı araştırma projelerine destek veriyor. Ayrıca otonom otomobiller de ülkenin yollarında test ediliyor. Geçtiğimiz ay Nissan, yeni sürücüsüz modeli Leaf EV’yi doğu Londra’da test etmişti. Ancak araştırma hızlarına bakarsak, Birleşik Krallık için sürücüsüz toplu taşıma, sürücüsüz otomobillerden daha önce yaygınlaşacak bir teknoloji gibi görünüyor.

Kaynak: The Verge

Dün, Birleşik Krallık'ın Ulaşım Araştırma Laboratuvarı (TRL) tarafından yapılan açıklamada, Londra'nın Greenwich bölgesinde bir otonom servis aracının hizmet vermeye başlayacağı belirtildi. BBC'nin haberine göre, yaklaşık 100 kişi, 'Harry' adı verilen prototip sürücüsüz kabinde yolculuk etme şansı bulacak. Harry, Londra'daki O2 arena çevresinde hizmet verecek.  Araç, önceden belirlenmiş bir rota üzerinde üç hafta boyunca yolcu taşıyacak. Harry, saatte 16 km hıza ulaşabiliyor ve tek seferde 4 yolcu taşıyabiliyor. Ayrıca araç üstün kamera ve LIDAR teknolojileri ile donatılmış olsa da eğitimli bir teknisyen daima araçta bulunarak her şeyin doğru çalıştığından emin olacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği