Sürücüsüz toplu taşımada geri sayım

Sürücüsüz araçlarda yaşanan gelişim kitlelere yansımasını toplu taşıma araçlarıyla gerçekleştirecek. İlk girişim Londra ve Amsterdam'dan.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Tasarım olarak İngiltere’nin Başkenti Londra’nın Heathrow Havaalanı’nda kullanılan vagonları andıran yeni sürücüsüz toplu taşıma araçları Londra sokaklarında denenmeye başlandı. Şehrin en işlek dört bölgesinde hizmete sokulan araçlarla yolcuların tepkisi ölçülüyor. İngiliz Hükümeti tarafından desteklenen proje için büyük bir bütçe ayrılmış durumda. Yazılım, üretim ve tasarım için farklı şirketlerle çalışılan girişimin şimdilik gönüllü yolcularla yürütülen 3 aylık deneme dönemi ardından (sonuçlara göre) yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Bir diğer Avrupa ülkesi Hollanda da sürücüsüz araçlarını denemeye başladı. 6 kişilik kapasiteye sahip araçlar tamamen otonom; öyle ki elle kontrol edilecek hiçbir ekipmana sahip değil. Fakat içinde detaylı şehir haritasından radar sistemine kadar geniş bir bilgilendirme altyapısı bulunuyor. Wageningen Üniversitesi kampüsünde yürütülen deneme sürüşlerinde bir olumsuzluk yaşanmazsa önümüzdeki yaz mevsiminde sürücüsüz ve otonom toplu taşıma araçları ülkede genel kullanıma açılacak.

Darısı başımıza diyelim (reklamında yine Vatan Şaşmaz’ı isteriz).

Sürücüsüz araçlarda hep bireysel örneklere denk geliyoruz ancak nimetleri daha çok toplu taşımada ortaya çıkacak gibi görünüyor. İngiltere ve Hollanda şimdiden kısa rotalarda belli gruplar için sürücüsüz toplu taşıma araçlarını denemeye başlıyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği