Sürücüsüz araçlarla pazarlamanın dönüşümü

Otonom arabalar ile sadece ulaşım hayatımız değil pazarlama ve reklam dünyasında markalar ve tüketicinin davranışları da değişecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

George Orwell’in 1984 romanında bahsettiği televizyon kullanımından tutun da Geleceğe Dönüş serisinde yer alan görüntülü telefon iletişimine kadar gördüğümüz her şeyde teknoloji çoğu zaman pop bilim-kurgu kültüründen ilham alıyor. Aynı şeyi otonom araçlar için de söylemek mümkün. Yakın zamanda hayata geçmesini hayal ettiğimiz otonom arabalar ile sadece ulaşım hakkındaki bakış açımız değişmeyecek; aynı zamanda pazarlama ve reklam dünyasının davranış ve iletişim biçimlerini de dönüşecek.

Günümüzde gerçekleşen motorlu taşıt kazalarının yüzde 90’ı insan kaynaklı hatalardan kaynaklanıyor. Otonom arabalar devreye girip bir de kazaları önleme yetkinliğine ulaştığında ulaşım için vazgeçilmez bir parça olacaklar. Bu yeni nesil araçların yaygın kullanımı doğal olarak birçok endüstriyi etkileyecek.

Uzmanlar ilk dönüşümün geniş toplu taşıma ağında olmasını bekliyor. Bu yapılar büyük bir kişisel taşıma ağına dönüşecek. Toplu taşıma seçenekleri daha az kullanılır hale gelecek. Dolayısıyla devletler pahalı toplu taşıma araçlarına bütçe ayırmak yerine kişisel kullanım odaklı taşıma seçeneklerini teşvik edecekler. Bu durumdan kaçınılmaz olarak havayolları şirketleri de etkilenecek ve kısa mesafe uçuşların yerini otonom araçlara (hatta kişisel otonom hava araçlarına) bırakacaklar. 8 – 9 saatlik yolculuklar için bu seçenek çok daha cazip hale gelecek.

Araçlar da rol değiştirerek ulaşım aracı olmanın ötesinde pazarlama ve reklam dünyası için bireysel hedeflemenin en güçlü mecralarından biri olacak. Yolcular sürücü gibi sadece yolu izlemek yerine yolculuk esnasında internete bağlı ekranlara bakıyor olacağı için bireysel hedefleme çok daha önemli hale gelecek. Bugün ortalama 2 saatini trafikte harcayan şehirli insanlar için oluşacak bu yeni boş vakit herkesin iştahını kabartıyor.

Dev firmaların üstüne kafa yorduğu otonom araçlar hayatımıza girdiğinde hayatımızda sadece ulaşımın değişmeyeceğine kesin.  Sürücü yerine yolcu olarak bulunacağımız araçlar pazarlama ve reklam dünyasına yeni bir anlayış getirecek.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği