Toplu taşımada ‘otonom’ devri

Otonom araç sistemleri üreten 2getthere firması, bu yılın sonuna kadar Singapur'da faaliyete geçmeye hazırlanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

2getthere, Hollanda ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki bazı bölgelerde faaliyet gösteren bir otonom ulaşım sistemi üreticisi. Şirketin ürettiği toplu hızlı taşıma (GRT) sistemleri, önceden belirlenmiş bir güzergah üzerinde sürücüsüz olarak yolcu taşıyabiliyor. 2getthere bu teknolojiyi Singapur’a da götürmek için İtalyan otomotiv tasarım firması Zagato Milano ile çalıştı ve üçüncü nesil GRT araçlarını üretti.

2gettherearka

Yeni nesil araçların modern tasarımında camlara önem verilmiş. Bu sayede hem aracın şık görünmesi hem de bolca ışık alması sağlanıyor. Toplam 24 kişi alabilen araçlarla kurulacak bir sistemin saatte 8000 kişiyi bir noktadan diğerine taşıyabileceği ifade ediliyor. Araçlar 40 km hıza çıkabiliyor.

Kapalı bölgelerde kullanılacak

Sistemin kapalı bölgelerde kullanılabileceğine vurgu yapan üreticiler, üniversite kampüsleri, büyük hastaneler ve iş parklarını muhtemel kullanım alanları olarak düşündüklerini ifade etti. Otonom bir servis minibüsü şeklinde çalışacak araçlar, diğer otonom sistemlerin aksine sadece GPS’ten değil, aracın güzergahına yerleştirilecek mıknatıslı bir sistemden yararlanacak. Böylece aracın yoldan çıkması ya da kötü hava şartlarında GPS sisteminin çalışmaması gibi sorunlar ortadan kaldırılacak. Aracın engel tespit sensörleri sayesinde, standart güzergah üzerinde bir engel bulunuyorsa araç bunu fark edip etrafından dolaşabilecek.

Presentazione standard di PowerPoint

Sistemin Singapur’da kullanılması için SMRT Services ile anlaşan 2getthere, bu ortaklık sayesinde hizmetlerini Asya ve Pasifik ülkelerinde yaygınlaştırmayı amaçlıyor. Sistemin bu yılın sonu itibarıyla Singapur’da faaliyete geçmesi bekleniyor.

2getthere, 2010’dan beri Abu Dabi’de kurulan Masdar şehrinde faaliyet gösteriyor. Masdar baştan sona planlanan ve tamamıyla geri dönüştürülebilir enerji kaynaklarını kullanan bir proje şehir. İçinde otomobil bulunmayan fütüristik şehirde ulaşım 2getthere’in GRT’leri ile sağlanıyor.

Otonom toplu taşıma araçları üreticisi 2getthere, bu yılın sonuna kadar Singapur'da faaliyete geçmeye hazırlanıyor. Saatte 40 km hıza ulaşabilen, 24 kişi kapasiteli araçların üniversite kampüsü gibi kapalı alanlarda kullanılabileceği ifade ediliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği