Haftanın Özeti: 153

25 Eylül - 1 Ekim 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Tasarım, İnovasyon

Opendesk, bağımsız tasarlanan mobilyaların alıcılarını yakınlarındaki üreticilerle buluşturan bir platform. Yerel üreticileri ve etik bir tedarik zincirini destekleme amacındaki sistem şöyle çalışıyor: Açık kaynaklı ofis mobilyaları tasarımlarına yer veren sitede istediğiniz ürünü belirledikten sonra yine platform üzerinden çevrenizdeki üreticilerden fiyat talebinde bulunuyor, aldığınız teklifler doğrultusunda hangi üreticiyle çalışmak istediğinize karar veriyorsunuz.

Fransız Tasarımcı Sylvain Boyer dünyanın en büyük şirketlerinin logolarını, ‘ecobranding’ (ekolojik marka) adını verdiği yöntemle değiştirdi ve bazı logolarda yüzde 40’a varan mürekkep tasarrufu sağladı. Tek bir logoda birkaç damla daha az mürekkep kullanmak belki çok önemli olmayabilir ancak bu logoların her yıl milyarlarca ürüne basıldığı düşünülürse bu tasarım yaklaşımının hem markaya hem de doğaya katkı sağlayacağı şüphesiz.

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]BleepBleeps’in geliştirdiği Benjamin Brush, müzik çalan ilk elektrikli diş fırçası[/inlinetweet]. Amacı çocuklara diş fırçalamayı sevdirmek. BleepBleeps Müzik Mağazası’nı kullanarak fırçasına Justin Bieber’dan Beethoven’a kadar uzanan geniş bir yelpazeden şarkı seçebiliyorsunuz. Kickstarter’da fon toplayan ürünün fiyatı ise 99 Dolar.

Dünyanın ilk güneş enerjili akıllı saati LunaR, şeffaf güneş panelinden oluşan camı sayesinde şarja ihtiyaç duymuyor. Üstelik bu saat sadece güneş ışığıyla değil yapay ışıkla da şarj olabiliyor. Satış fiyatının 239 Dolar olması planlanan ürünün Kickstarter bedeli 138 Dolar.

https://www.kickstarter.com/projects/lunarsmartwatch/lunar-the-worlds-first-solar-powered-smartwatch

Telefon pazarında markalar için fark yaratmak gittikçe daha zor hale geliyor. LG‘nin en son ürünü bunun en somut örneği. Telefon, özellikle Hindistan’daki kullanıcılara hitap edebilmek için sivrisinek kovucu özelliğe sahip. K7i adlı modelin ses yayan sivrisinek kovucusu, insanların duyamayacağı ancak sivrisinekleri uzak tutan ultrason dalgaları yayıyor.

Apple’ın iOS 11 güncellemesi ile yeniden gündemde yer bulan artırılmış gerçeklik uygulamalarına Ikea Place de katıldı. Uygulama telefonunuzun kamerasını kullanarak seçtiğiniz odayı hızlıca tarayıp daha sonra istediğiniz Ikea eşyasının odanın istediğiniz yerinde nasıl duracağını gösteriyor. Yerleştirdiğiniz bütün eşyalara farklı açılardan bakabiliyor, hatta masaların altını, dolapların içini bile görebiliyorsunuz.

Yeni bir Youtube videosu, ABD’nin ‘Nightwatch’ (gece nöbeti) uçaklarının içine göz atma imkanı sunuyor. E-4B kodlu bu model, ABD Hava Kuvvetleri tarafından kullanılan Boeing 747-200 uçaklarının olası bir nükleer saldırı durumunda kullanılmak üzere düzenlenmiş versiyonu. Kaliforniya’daki Travis Hava Kuvvetleri Üssü‘nde çekilen video, ABD’nin nükleer güçlerini kontrol edecek ve nükleer saldırı emri verecek yöneticilere ev sahipliği yapması için tasarlanan uçağı tanıtıyor.

New South Wales Üniversitesi‘ndeki mühendislik öğrencileri tarafından üretilen elektrikli otomobil, güneş enerjili araçlardaki ezberi bozdu. ‘Sunswift Violet‘ adlı şık, dört koltuklu araç 2017 Bridgestone World Solar Challenge‘a katılarak 4 bin 300 km yol yapacak. Sunswift Violet, üniversitenin güneş enerjili araç ekibi tarafından üretilen altıncı aracı olma özelliğini taşıyor.

Alman otomobil üreticisi [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]BMW, resmi blogunda elektrikli araçları için 2018 yılında kablosuz şarj özelliği sunacağını açıkladı.[/inlinetweet] Aslında telefonlarımızı şarj ettiğimiz Qi kablosuz şarj cihazlarının büyük bir versiyonu sayılabilecek aparat, öncelikle BMW 530e iPerformance modelinde kullanılabilecek. Aracın pillerini doldurmak için alt tarafındaki şarj tabakasını zemindeki şarj cihazıyla aynı hizaya getirmeniz yeterli.

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Dubai dünyanın ilk sürücüsüz uçan taksi hizmetini vermeye hazırlanıyor.[/inlinetweet] Yetkililer yıl sonunda elektrikli araçlara geçmeyi planlarken 2022 yılına kadar sürücüsüz uçan taksilerin kullanılması amaçlanıyor. Şu anda 18 rotası bulunan insansız hava aracının 5 yıl boyunca ülkenin Karayolu Taşımacılık ve Sivil Havacılık Otoritesi’nin kontrolünde test edilmesi gerekiyor.

Boeing, kullanımı kolay kişisel hava aracı için yaratıcı fikirleri toplamak için 2 milyon Dolar ödüllü bir yarışma başlattı. 2 yıl boyunca devam etmesi planlanan GoFly isimli yarışma herkesin katılımına açık. Üretilen araçların dikey kalkış-iniş yapabilmesi ve tek bir kişiyi yakıt ikmali ya da yeniden şarj gereksinimi olmadan en az 32 km taşıyabilmesi gerekiyor.

[alert type=blue ]Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor. Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.[/alert]

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği