Sunswift Violet, güneş enerjili araçlardaki ezberi bozdu

New South Wales Üniversitesi’ndeki mühendislik öğrencileri tarafından üretilen elektrikli otomobil, güneş enerjili araçlardaki ezberi bozdu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Sidney’de bulunan New South Wales Üniversitesi‘ndeki mühendislik öğrencileri tarafından tasarlanan ve inşa edilen elektrikli otomobil, güneş enerjili araçlardaki ezberi bozdu. ‘Sunswift Violet’ adlı şık, dört koltuklu araba 2017 Bridgestone World Solar Challenge‘a katılarak 4 bin 300 km yol yapacak. Sunswift Violet, üniversitenin güneş enerjili araç ekibi tarafından üretilen altıncı araba olma özelliğini taşıyor.

Rekor kırmıştı

Sunswift Violet, Darwin’den Adelaide’a yapılacak 3 bin 21 km’lik yarışta 21 ülkeden gelen 47 ekiple mücadele edecek. Aracın azami hızı 130 km/s. Güneş enerjisi depolayan lityum iyon bataryaları sayesinde 400 km’lik menzile sahip. Ağırlığı ise 400 kilogramdan daha az. Enerji verimliliği açısından iyi aerodinamik oldukça önemli olduğu için, Sunswift Violet 0,2’nin altında hava sürtünme katsayısına sahip. Bu da onu piyasadaki araçların çoğundan daha iyi hale getiriyor. Sunswift ekibinin, tek bir şarjla 500 km’lik yolu ortalama saatte 100 km ile alan Sunswift eVe adlı aracı, 2014 yılında Uluslararası Otomobil Federasyonu tarafından dünyanın en hızlı elektrikli aracı seçilmişti. Böylece, 26 yıllık bir rekor kırılmıştı.

Kaynak: Design Boom

New South Wales Üniversitesi’ndeki mühendislik öğrencileri tarafından üretilen elektrikli otomobil, güneş enerjili araçlardaki ezberi bozdu. ‘Sunswift Violet’ adlı şık, dört koltuklu araba 2017 Bridgestone World Solar Challenge’a katılarak 4 bin 300 km yol yapacak. Sunswift Violet, üniversitenin güneş enerjili araç ekibi tarafından üretilen altıncı araba olma özelliğini taşıyor. Aracın azami hızı 130 km/s. Güneş enerjisi depolayan lityum iyon bataryaları sayesinde 400 km’lik menzile sahip. Ağırlığı ise 400 kilogramdan daha az.Yorumunuz: