Güneşten enerji üreten ilk yol hizmete girdi

Çarşamba günü, Fransız Ekoloji Bakanı Ségolène Royal tarafından açılan 1 km’lik güneş enerjili yol, sokak lambalarının ihtiyacı olan elektriği üretecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Güneş panellerinin sadece çatıya konulduğu zamanı unutun. [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Güneşten elektrik enerjisi üreten ilk ‘yol’, Normandiya’nın Tourouvre-au-Perche kasabasında kullanıma sunuldu.[/inlinetweet] Çarşamba günü, Fransız Ekoloji Bakanı Ségolène Royal tarafından açılan 1 kilometrelik yol, sokak lambalarının ihtiyacı olan elektriği üretecek. Yaklaşık 2 bin 800 metrekarelik alana yayılan paneller 5,2 milyon Dolar’a mal oldu. Paneller silikon esaslı reçinesi ile üstünden geçen aletlerin ağırlığına karşı dayanırken, performansı bekleneni karşılarsa Royal tarafından otoyolda bin km’lik bir alanda daha kullanılmak isteniyor.

Güneş panelleriyle ilgili muhtemel birçok problem var. Bunlardan biri, panellerin şekli ve bütçesiyle ilgili. Çatılarda gördüğümüz köşeli paneller yolda kullanılanlara göre daha dayanıklı ve daha ucuz. Solar Roadway de güneş enerjisiyle ilgilenen şirketlerden biri. 2016’ın başlarında Missouri’de ufak çaplı bir yolu güneş panelleriyle kapladıktan sonra Fransa’daki yolu yapan Colas ile aynı sıkıntılarla karşılaşmıştı. Verilen bilgilere göre şu sıralar güneş panelleriyle ilgili 100’den fazla yol projesi bulunuyor. Dolayısıyla bu yatırım hala yeni çözümler bekliyor.

Kaynak: TheVerge

Güneş panellerinin sadece çatıya konulduğu zamanı unutun. Çarşamba günü, Fransız Ekoloji Bakanı Ségolène Royal tarafından açılan 1 km’lik yol, sokak lambalarının ihtiyacı olan elektriği üretecek. Performansı beklendiği gibi olursa, otoyola da yapılması planlanıyor. 2016 yılı başında Solar Roadways’in de benzer bir çalışma yaptığı yaptığı ama sıkıntılarla karşılaştığı da göz önüne alınırsa dünya genelinde artan proje sayısına rağmen, bu yöntemin bütçesi ve dayanıklılığıyla ilgili sorunlara yanıt bulunması gerekiyor.Yorumunuz: