20 kat daha verimli güneş panelleri

Bilim insanları sıradan güneş panellerine göre 20 kat daha fazla elektrik üretebilen yeni bir yöntem geliştirdi.
  • Yatay panellere göre 20 kat daha fazla elektrik üretebilen güneş panelleri geliştirildi.
  • Panellerin dikey kuleler halinde inşa edilmesi prensibine dayanan sistem ile küçük alanlara daha fazla panel yerleştirilebiliyor.

güneş paneli

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) bilim adamları, güneşin hareketlerini takip ederek son derece verimli elektrik üreten güneş enerjisi panelleri geliştirdiler. Dikey kuleler halinde inşa edilen paneller, güneşin ufka yakınlığına ya da mevsimsel hareketlerine göre yön değiştirerek, sıradan panellere göre bazen 2 bazen de 20 kat daha fazla elektrik üretmeyi başardılar.

Daha düzenli elektrik akışı sağlayan yeni tasarım, 3D yazıcılar ile de üretilebiliyor. Kule şeklindeki paneller sıradan düz panellere göre daha pahalıya üretiliyor ancak sağladığı enerji göz önünde bulundurulduğunda, maliyetin çok önemi kalmıyor. Ayrıca normalde tek bir düz panel yerleştirilen alana, yan yana birden fazla kule yerleştirilebildiği için yerden de tasarruf sağlıyor.

Enerji ve Çevre Bilimi dergisinde yayınlanan araştırmanın başkanı Jeffrey Grossman bu çalışmanın, son dönemde güneş paneli üretimi maliyetinin ciddi bir şekilde düşmesiyle mümkün olduğunu söyledi. “10 yıl önce bile bu modüllerin üretilmesi ekonomik açıdan mantıklı olmazdı” diyen Grossman silikon güneş hücresinin maliyetindeki düşüşün kendilerine yardımcı olduğunu ve gelecekte bu düşüşün devam etmesinin beklendiğini ifade etti.

Akordeon şeklinde üretilen kulelerin özellikle otoparklara yerleştirilerek elektrikli otomobillerin şarj edilmesinde kullanılabileceği düşünülüyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği