Yağmurdan elektrik üretmek mümkün

Çinli araştırmacılar güneş enerjisi panellerinin üzerine bir atom kalınlığında grafen tabakası ekleyerek yağmurdan elektrik üretmeyi başardı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çinli araştırmacılar hem ışıktan hem de sudan elektrik üretebilen güneş enerjisi paneli üretti. Panel hem güneşli hem de yağmurlu havada kullanılabiliyor. Çin Okyanus Üniversitesi ve Yunnan Üniversitesi‘nin ortak çalışmasıyla son derece verimli boyaya duyarlı güneş pilleri üretildi. Daha sonra bu piller bir atom kalınlığında elektron bakımından zenginleştirilmiş grafen tabakasıyla kaplandı.

Tüm hava koşullarında kullanılabilen güneş pilleri, güneşli günlerde ışıkla, yağmurlu günlerde ise yağmur damlalarıyla uyarılarak elektrik üretebiliyor. Maksimum yüzde 6,53 verimliliğe ulaşabilen piller, yağmur damlaları ile de yüzlerce mikrovoltluk voltaj sağlayabiliyor.

Grafen diğer faydalarının yanında, iletkenliği ile bilinen bir madde. Tek ihtiyacınız olan bir atom kalınlığında bir tabaka. Böylece elektronlar yüzeyde diledikleri gibi hareket edebiliyor” şeklinde konuşan araştırmacılar “Suyun bulunduğu zamanlarda grafen elektronlarını pozitif yüklü iyonlarla bağlıyor. Bazılarınız bu süreci ‘Lewis asit-baz etkileşimi‘ olarak biliyor olabilir” diyerek sistemin çalışmasını açıkladı.

Daha yolun başında

Sadece yüzde 6.53 ışık/su-elektrik dönüşüm oranı ile yeni paneller mükemmellikten oldukça uzak. Bugün kullanılan sıradan bir güneş paneli yüzde 15 güneş enerjisi dönüşüm oranına sahip. Laboratuvarlarda üretilen en iyi panellerde bu oran yüzde 22’ye kadar çıkabiliyor. Yani tüm havalarda çalışan bu paneller oldukça verimsiz. Üstelik bu panellerin üretiminde kullanılan grafen oldukça pahalı bir materyal.

Ancak, Birleşik Krallık gibi yağmur oranının çok fazla olduğu ülkelerde bu paneller güneş panellerine alternatif olarak kullanılabilir. Normalde bu ülkelerde hava durumu yüzünden yüzde 10 ila yüzde 25 arası bir güneş enerjisi kaybı bulunuyor. Araştırmacılar “tüm havalarda çalışabilen güneş panelleri enerji krizini çözme konusunda ümit vaat ediyor” diye konuştu.

Çin Okyanus Üniversitesi ve Yunnan Üniversitesi’nin ortak çalışmasıyla yağmur damlasıyla çalışabilen güneş enerjisi paneli üretildi. Yağmur damlaları ile çalışabilmesi için panelin üzerine bir atom kalınlığında grafen tabakası kaplandı.Bir yanıt

  1. HGSahin avatarı
    HGSahin

    Verimliliği artarsa bu paneller Karadenizde de kullanılabilir. Bölge az güneş ve fazla yağmur alıyor

Yorumunuz: