Güneş enerjisiyle saatlerce uçabilme iddiası olan dörtdöner

Singapur Ulusal Üniversitesi öğrencileri enerjisini direkt olarak üzerindeki güneş panellerinden alan ve güneş gördükçe uçabilen bir dron geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçmişte güneş enerjili dörtdönerlerin (quadcopter) yerdeki güneş panelleri ile şarj edilen bataryalarla uçtuğunu görmüştük. Şimdi ise mühendislik öğrencileri, enerjisini direkt olarak üzerindeki güneş panellerinden alan ve güneş gördükçe uçabilen bir dron geliştirdi.

Singapur Ulusal Üniversitesi öğrencilerinin geliştirdiği dron karbon fiberden yapıldı ve sadece 2,6 kg ağırlığında. Dronda herhangi bir batarya ya da enerji depolama sistemi yer almıyor. Bunun yerine 148 adet silikon güneş hücresi toplamda 4 metrekarelik bir alanda topladığı güneş enerjisi ile pervaneleri çalıştırıyor.

Doç. Aaron Danner denetiminde sekiz farklı öğrenci grubu tarafından 2012’den bu yana geliştirilen projede daha önce batarya ve güneş enerjisini bir arada kullanan bir dron uçurulmuştu. Yeni dörtdöner dron ise direkt olarak güneş enerjisinden faydalanan ilk araç. Ekip bu dronu 10 metre yüksekliğe kadar kontrol edebiliyor. Üzerindeki GPS sistemi ile dron otonom olarak da uçabiliyor.

Farklı kullanım alanları

Bu konsept kanıtı model gelecekte, uçan güne paneli olarak görev yapabilen güneş enerjili dörtdönerlere öncülük edebilir. Bu araçlar felaket alanlarında enerji sağlamak, gözetim ve fotoğraflama gibi işlemler için kullanılabilir. Diğer uygulamalar için entegre bir batarya bu hava aracının geceleri ya da bulutlu havalarda da kullanılmasını sağlayabilir.

Danner “Hava aracımız boyutuna göre oldukça hafif ve gökyüzünde güneş ışığı olduğu sürece saatlerce uçabiliyor. Sıradan dörtdöner dronların aksine bizim hava aracımız üzerinde batarya taşımıyor. Bu yüzden uçuş süresinin bir sınırı yok. Herhangi bir düz yüzeye iniş yapabilmesi ve direkt olarak kalkış yapabilmesi, aracı pratik uygulamalar için de uygun hale getiriyor.” şeklinde konuştu.

Kaynak: New Atlas

Singapur Ulusal Üniversitesi öğrencileri enerjisini direkt olarak üzerindeki güneş panellerinden alan ve güneş gördükçe uçabilen bir dron geliştirdi. Dronda herhangi bir batarya ya da enerji depolama sistemi yer almıyor. Bunun yerine 148 adet silikon güneş hücresi toplamda 4 metrekarelik bir alanda topladığı güneş enerjisi ile pervaneleri çalıştırıyor. Böylece dron, güneş ışığı gördüğü sürece uçabiliyor.

2 Yorum

  • Dron eebatı küçültülür ise iyi bu büyüklükteki dronun havada asılı kalması biraz sorunlu olabilir güneş panelleri rüzgara dayanamaz kağıt gibi savrulur emeğinize sağlık birşeyler için çabalamak güzel

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği