Elektrikli aracına güneş paneli ekleyen adam

Güneş enerjili Nissan LEAF projesi, güneş enerjisiyle çalışan elektrikli araçların potansiyeline dikkat çekiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD’nin en güneşli eyaletlerinden biri olan Teksas sakini Sam Elliott, 2011 yılında 3 bin Dolar’a Nissan LEAF satın aldı. Fiyatından anlayacağınız üzere aracın bataryası pek iyi durumda değildi. Bunun üzerine “Yapamazsın.” diyenleri görmezden gelen Elliott, 2 bin 400 Dolar harcayarak güneş paneli, batarya, şarj kontrolörü ve invertör satın aldı. Arabanın güneş panelleri gün içinde sadece 200 watt elektrik üretse de günde yaklaşık 16 kilometre fazladan yol kat etmesini sağlıyor. Kulağa az gibi gelebilir ancak Elliott’ın arabayı tekrar şarj etmek zorunda kalmadan eve ya da işe gitmesine yetiyor.

İleride şirket kurmak istiyor

Elliott, bu küçük deneyiyle ilgili sorulan sorulara “Bu gördüğünüz aşama projenin final aşaması değil. Aksine henüz başlangıcı.” cevabını veriyor. Şu anda sistem, toplanan güneş enerjisini depolamak için yaklaşık 90 kilogramlık AGM bataryalar kullanıyor. Elliott, bu bataryaları daha küçük ve daha hafif lityum-iyon bataryalarla değiştirecek. Böylece günlük menzilini yaklaşık 40 kilometre artırmayı planlıyor. Sistemin diğer insanların kullanabileceği hale geldiğini hissettiğinde ise ikinci el Nissan LEAF’leri güneş enerjili hale getiren küçük bir şirket kurmak istiyor. Her geçen gün gelişen güneş enerjisi teknolojisi, güneş enerjili araçların menzilini daha düşük maliyetlerle artırmayı kolaylaştıracak.

Kaynak: Clean Technica

ABD'nin en güneşli eyaletlerinden biri olan Teksas sakini Sam Elliott, 2011 yılında 3 bin Dolar'a Nissan LEAF satın aldı. Fiyatından anlayacağınız üzere aracın bataryası pek iyi durumda değildi. Bunun üzerine "Yapamazsın." diyenleri görmezden gelen Elliott, 2 bin 400 Dolar harcayarak güneş paneli, batarya, şarj kontrolörü ve invertör satın aldı. Arabanın güneş panelleri gün içinde sadece 200 watt elektrik üretse de günde yaklaşık 16 kilometre fazladan yol kat etmesini sağlıyor. Kulağa az gibi gelebilir ancak Elliott'ın arabayı tekrar şarj etmek zorunda kalmadan eve ya da işe gitmesine yetiyor. Geliştirdiği sistemi zaman içinde iyileştirmeyi planlayan Elliott, günlük menzili 40 kilometreye çıkarmayı planlıyor. Ayrıca sistemin diğer insanların kullanabileceği hale geldiğini hissettiğinde ikinci el Nissan LEAF'leri güneş enerjili hale getiren küçük bir şirket kuracak.

6 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği