Nissan’ın zihin okuyan otomobili

Nissan, The Electric CARtoon adlı projesinde sürücülerin aklından geçenleri bir cihaz ile okuyarak, çizgi roman baloncuğu halinde yola yansıttı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Nissan çevreci elektrikli otomobili LEAF‘in 5. yılını kutlamak amacıyla The Electric CARtoon adlıbir proje geliştirdi. İlk kez elektrikli otomobil kullanacak olan genç sürücülerin kafasına, beyin dalgalarını ölçen bir cihaz yerleştiren Nissan, sürücülerin zihninden geçenleri bir projektör aracılığıyla yola yansıttı.

33 farklı manga tarzı duygu baloncuğu ile bir çizgi roman havası verilen ilk elektrikli araç deneyiminin her anı yoldan okunabiliyor. Aracı kullanan sürücünün beynindeki alfa ve beta dalgalarını ölçen cihaz böylece sürücünün ne kadar konsantre ya da ne kadar stresli olduğunu anlıyor. Bu duygular bir çizgi roman karakterinin düşünceleriymiş gibi “Wow!” ya da “Eyvah!” gibi nidalar halinde yola yansıtılıyor.

Proje, Nissan’ın yüzde 100 elektrikli araç üretme amacıyla yola çıktığı LEAF modellerinin geleceği için önemli ipuçları veriyor. Nissan, özellikle araçlarla dönüş yaparken sürücülerin yüzde 90’ının alfa dalgaları yaydığını, bunun da sürücülerin sürüş sırasında konforlu olduğu anlamına geldiğini belirtti. Gelecekte bu verilerin sürücüsünü daha iyi anlayan ve ona göre davranabilen araçlar üretmek amacıyla kullanıldığını görebiliriz.

Videoyu izleyenler teknoloji sayesinde, gizli beyin aktivitelerinin nasıl fiziksel gerçekliğe dönüştüğünü görebiliyor. Daha fazla otomobil markası otonom araçların kullanımına odaklandıkça, otomobil üreticileri, sürücü ile otomobil arasındaki iletişimi sağlayabilmek için makine öğrenimine daha fazla ihtiyaç duyar hale gelecek.

Nissan elektrikli otomobillerinin 5. yılı şerefine The Electric CARtoon adlı eğlenceli bir projeye imza attı. Elektrikli otomobillerini kullanan genç sürücülerin beyin dalgalarını okuyan bir cihaz yardımıyla, sürücünün düşünceleri yola yansıtıldı. Nissan'ın gelecekte zihin okuma teknolojisini, sürüş deneyimini daha keyifli hale getirmek için kullanabileceği düşünülüyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği