Nissan’ın elektrikli aracı Leaf’in yeni modeli tanıtıldı

Aylarca süren spekülasyonlar, sızıntılar ve beklentilerin ardından, 2018 model Nissan Leaf sonunda resmi olarak tanıtıldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Aylarca süren spekülasyonlar, sızıntılar ve beklentilerin ardından, 2018 model Nissan Leaf sonunda resmi olarak tanıtıldı. Neredeyse tamamen baştan tasarlanan araç Chevrolet Bolt ve Tesla Model 3 gibi rakiplerinin standardına yükseltildi.

Nissan yeni Leaf’in 40 kWh bataryasının EPA testinde 241 km, Japonya’nın JCo8 testinde ise 400 km menzile sahip olduğunu belirtti. Önceki modelin 30 kWh batarya ile 172 km menzile sahip olduğu düşünüldüğünde bu önemli bir gelişme. Yine de Bolt ve Model 3’ün menzilleri ile karşılaştırıldığında Leaf’in geride kaldığını söylemek gerek. Ancak Nissan’ın daha güçlü ve daha uzun menzilli bir versiyonu önümüzdeki yıl kullanıma sunacağı belirtiliyor.

Tek pedallı sürüş

Yeni Leaf, tek bir pedalla kullanılabiliyor. Nissan bu pedala e-Pedal adını veriyor ve bu değişimi ‘devrim’ olarak tanımlıyor. E-Pedal ile araç çalıştırılabiliyor, hızlanma, yavaşlama ve durma gibi işlemler gerçekleştirilebilliyor. Pedalı tamamen bıraktığınızda fren balataları devreye giriyor ve yokuşta bile aracın durabilmesini sağlıyor.

Araç aynı zamanda Nissan’ın ProPilot adlı otonom sürüş teknolojisini kullandığı ilk otomobili oldu. ProPilot, tek yönlü otobanlarda aracın otonom olarak çalışabilmesini ve kendi kendini park edebilmesini sağlıyor.

Geleneksel tasarım

Yeni Leaf önceki versiyona göre daha ‘maceracı’ olsa da Model 3 gibi radikal özelliklere sahip araçlarla karşılaştırıldığında daha geleneksel kalıyor. Nissan aracın tasarımı ile ilgili olarak şunları söylüyor: “Yeni Nissan Leaf’in tasarımı alçak ve şık profiliyle keskin ve dinamik bir görünüm sağlıyor. Mükemmel aerodinamiğin yanı sıra, tasarım ile bir elektrikli araç sürmenin heyecanı yaratılıyor. Alışkın olduğunuz Nissan tasarım özelliklerinden bumerang şekilli farlar ve önde bulunan V şeklinde hareket akışı bu araçta da yer alıyor. Ön ızgara ve arka tampondaki mavi dokunuşlar, aracın bir Nissan elektrikli aracı olduğunun altını çiziyor.”

Nissan iç tasarımda da geleneksel çizgisini bozmamış. Benzinli araçlarında da kullanılsa çok göze batmayacak bir gösterge paneli tasarımı kullanılmış. Şirketin elektrikli araçlarında kullandığı mavi ışıklandırma burada da göze çarpıyor. Apple CarPlay desteği bulunan 7 inçlik dokunmatik ekran, geniş portre tarzı ekranları sevenleri pek tatmin etmeyebilir.

Leaf’in ABD’de 30 bin Dolar’dan satılacağı belirtiliyor. Bu da aracın hem Bolt’tan hem de Model 3’ten daha ucuz olacağı anlamına geliyor. Nissan önümüzdeki dönemde Tokyo ve Las Vegas’taki otomobil fuarlarında da aracını tanıtacak.

Kaynak: The Verge

Aylarca süren spekülasyonlar, sızıntılar ve beklentilerin ardından, 2018 model Nissan Leaf sonunda resmi olarak tanıtıldı. Neredeyse tamamen baştan tasarlanan araç Chevrolet Bolt ve Tesla Model 3 gibi rakiplerinin standardına yükseltildi. 241 km menzile sahip olan Leaf tek bir pedalla kullanılıyor. Araç ABD'de 30 bin Dolar'dan satışa sunulacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği