Hindistan trenlerini güneş panelleriyle donatıyor

Hindistan Demiryolu Bakanı, 14 Temmuz'da yapılan resmi açılışla çatısı güneş panelleriyle kaplı altı vagonlu bir treni hizmete sundu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yeni bir Dizel Elektrikli Tren Seti (DEMU), 14 Haziran’da Hindistan’ın Demiryolu Bakanı Shri Suresh Prabhakar Prabhu tarafından resmi olarak hizmete açıldı. Çatıları elektrikli sistemin ihtiyaçlarını temiz enerjiyle elde etmek amacıyla güneş panelleriyle kaplı 6 vagonlu tren, Güney Delhi’deki Safdarjung İstasyonu’ndan ayrıldı.

Bu proje, Hindistan Demiryolları’nın dizelle çalışan tren ağının karbon ayak izini azaltma çabasının bir parçası. Biyoyakıt ve rüzgar enerjisinden faydalanmanın, biyo-tuvaletler inşa etmenin ve suyu geri dönüştürmenin yanı sıra projenin diğer bir kısmında da önümüzdeki beş yıl içinde beş tane bin megavat’lık güneş enerjisi santrali kurmaya odaklanıyor.

Güneş panelleriyle kaplı vagonlarıyla, bin 600 beygir gücündeki tren, seyahat ederken Hindistan’ın güneş enerjisinden bol bol faydalanıyor. Bu enerji trenin aydınlatma, kapı açıp-kapama, yolcu bilgilendirme gibi elektrikle sağlanan ihtiyaçlarını karşılıyor. Bu sistemler normalde dizelle çalışan jeneratörlerin sağladığı enerjiyle çalıştırılır.

İlk ama son değil

Kullanılmayan enerjinin bataryalarda muhafaza edilmesiyle, tren gece saatlerinde de dizele ihtiyaç duymadan çalışabiliyor. Altı vagonluk bir DEMU’ya güneş panelleri yerleştirmenin, her bir vagonun karbon izini yılda 9 ton azaltarak Hindistan Demiryolları’na her yıl yaklaşık 21 bin litre dizelden tasarruf ettireceği düşünülüyor.

Geçtiğimiz hafta hizmete giren tren güneş enerjili ilk tren olsa da sonuncu olmayacak. Demiryolu Bakanlığı, önümüzdeki altı ayda güneş panelleriyle kaplı yirmi dört tane daha vagonu hizmete sunmaya hazırlandıklarını söyledi.

Kaynak: New Atlas

Yeni bir Dizel Elektrikli Tren Seti (DEMU), 14 Temmuz’da Hindistan’ın Demiryolu Bakanı Shri Suresh Prabhakar Prabhu tarafından resmi olarak hizmete açıldı. Çatıları elektrikli sistemin ihtiyaçlarını temiz enerjiyle elde etmek amacıyla güneş panelleriyle kaplı 6 vagonlu tren, Güney Delhi’deki Safdarjung İstasyonu’ndan ayrıldı.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği