Uber’in toplu taşımayla kesişimi

Hindistan Demiryolları'nın araç çağırma servisleri Uber ve Ola ile yaptığı anlaşmayla, tren istasyonlarında bu şirketler için park alanları oluşturulacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hindistan Demiryolları’nın araç çağırma servisleri Uber ve Ola ile yaptığı anlaşmayla birlikte, bazı tren istasyonlarında bu şirketler için park alanları oluşturulacak. Böylece hem şirketler daha fazla müşteri bulacak hem de Hindistan Demiryolları, park alanları için her yıl milyonlarca Dolar alacak. Müşteriler de toplu taşımadan inince evlerine rahat bir şekilde gidebilecek.

Hindistan’ın Silikon Vadisi olarak bilinen Bangalore’da bulunan 5 tren istasyonuna yerleştirilen park alanları ve yolcu alma noktaları bu projenin ilk ayağını oluşturuyor. 5 istasyondan elde edilecek bir yıllık gelirin 1 milyon Dolar’ın üzerinde olduğu belirtiliyor.

Dünyanın en büyük dördüncü tren yolu şirketi olan Indian Railways’in bir yan kuruluşu olan IRCTC yakında Ola ve Uber kiralama seçeneklerini de uygulamasına yerleştirecek. Hindistan’da tren bileti almak için kullanılan IRCTC her ay 50 milyon tekil ziyaretçisiyle dünyanın en popüler internet sitelerinden birisi.

8 bin istasyon sırada

Bu hamle, Uber ve Ola’nın Hindistan Demiryolları’ndan park alanı talep etmesinden birkaç ay sonra gerçekleşti. Her gün yaklaşık 23 milyon kişi Hindistan’da trenle seyahat ediyor. Ülke genelinde ise 8 bin tren istasyonu bulunuyor. Bir yetkili, diğer tren istasyonlarına da park alanları ayarlanması için çalışmaların sürdüğünü belirtti. Bu işlemin tamamlanmasıyla Hindistan Demiryolları’nın geliri yıllık 18 ila 22,5 milyon Dolar’ı bulabilir.

Geçtiğimiz yıl Uber ve Ola, ülkenin en yoğun havaalanlarının dışında da park yeri elde edebilmek için çalışmalar yürütmüştü. Artık Bangalore ya da Bombay’a uçakla gelen yolcular, araç çağırma servislerini kolayca kullanabiliyor.

Kaynak: Mashable

Hindistan Demiryolları'nın araç çağırma servisleri Uber ve Ola ile yaptığı anlaşmayla birlikte, bazı tren istasyonlarında bu şirketler için park alanları oluşturulacak. Böylece hem şirketler daha fazla müşteri bulacak hem de Hindistan Demiryolları, park alanları için her yıl milyonlarca Dolar alacak. Müşteriler de toplu taşımadan inince evlerine rahat bir şekilde gidebilecek. Şimdilik Bangalore'da 5 istasyonda uygulanan bu projenin ülkedeki 8 bin tren istasyonunda da kullanılması amaçlanıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği