Sosyal medyada seyahat biletinizi paylaşmayın!

Tatile çıkarken seyahat biletini pasaportun arasına koyup fotoğraf çekmek bir ritüel haline gelmiş durumda fakat dikkatli olmakta fayda var.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Tatile çıkarken seyahat biletini pasaportun arasına koyup fotoğraf çekmek bir ritüel haline gelmiş durumda. Fakat tatiliniz konusunda Instagram ve Facebook gibi sosyal medya sitelerinde övünürken dikkatli olmanızda fayda var.

Paylaşılan seyahat biletlerindeki kimlik numaralarını ya da diğer bazı detayları gizleyince tehlikeden kurtulmuş olmuyoruz maalesef. Biletin üzerindeki rezervasyon kodu kullanılarak biletinize dair detaylara erişilebilir veya değiştirilebilir. Bilette değişiklik yapmak için genellikle doğum tarihi bilgisine ihtiyaç oluyor, ki bu da birçoğumuzun Facebook profilinde rahatlıkla bulunan bir bilgi.

Örneğin aşağıdaki fotoğrafta adı geçen Anna adlı yolcu fotoğrafı paylaşmadan önce soyadını ve diğer birkaç bilgiyi gizlemiş fakat barkod gibi birkaç detayı da açıkta bırakmış. Fotoğraftaki barkodu tarayarak soyadının Ferenčáková olduğunu, 2017’nin Nisan ayında Prag’tan Belgrad’a seyahat ettiğini öğrenmek mümkün oluyor. Biletinizi seyahat sonrasında uçakta veya başka yerlerde bırakmak da tehlikeli olabilir.

Gitgide daha fazla insanın ‘akıllı’ cihazlar kullanmaya başlamasıyla, kollarında saat olan insanların uçuş kartlarındaki barkodlara erişmek kolaylaşıyor. Örneğin aşağıdaki fotoğrafta görülen kod birinin iWatch hesabına koyduğu Aztec kod. Bu kod, kağıt üzerindeki uçuş kartlarında bulunan koda oldukça benziyor. Fakat akıllı saat kullanıyorsanız uçuş kartınızı çıkarttırmanıza gerek kalmıyor sadece saatinizi taratarak kapıdan geçebiliyorsunuz.

Fotoğraftaki el ve dolayısıyla saat, San Francisco’dan New York’a seyahat eden Stephen Fenech’e ait. Bu bilgiye kodu tarayarak ulaşmak mümkün. Fotoğraftaki Aztec kodun içinde önemli bir bilgi daha yer alıyor; Stephen Fenech’in sık uçan yolcu mil puanı. Bu, bir havayoluyla sık sık yolculuk eden insanlara avantaj sağlamak için sunulan bir hizmet. Fenech’in American Airlines sık uçan mil puanı 4708760.

Üzerinde kod olan hiçbir fotoğraf paylaşmayın

Sosyal medya kullanıcıları ne olduğunu bilmedikleri birçok bilgi paylaşabiliyor. Zira ilk bakışta o bilginin ne olduğu ya da ne için kullanılabileceği anlaşılmıyor. Fakat o bilgiyi herhangi bir şey için faydalı bulabilecek biri çıkabilir. En kötü durumda hesabınız çalınabilir. O yüzden internete yüklediğiniz ya da yayınladığınız bilgilere dikkat edin. Ayrıca güvenlik sorusu oluştururken biraz ‘yalan söylemek’ güvenliğinizi artırabilir.

Kaynak: Michal Špaček

Tatile çıkarken seyahat biletini pasaportun arasına koyup fotoğraf çekmek bir ritüel haline gelmiş durumda fakat dikkatli olmakta fayda var. Paylaşılan seyahat biletlerindeki kimlik numaralarını ya da diğer bazı detayları gizleyince tehlikeden kurtulmuş olmuyoruz maalesef. Biletin üzerindeki rezervasyon kodu ya da barkod kullanılarak biletinize dair detaylara erişilebilir veya değiştirilebilir. Bilette değişiklik yapmak için genellikle doğum tarihi bilgisine ihtiyaç oluyor, ki bu da birçoğumuzun Facebook profilinde rahatlıkla bulunan bir bilgi.Bir yanıt

Yorumunuz: