British Airways’in sitesinden 380 bin müşterinin bilgileri çalındı

Hacker’lar İngiliz havayolu şirketi British Airways’in sisteminden 380 bin müşterinin adı, adresi, telefon numarası ve ödeme bilgisi verilerini çaldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hacker’lar İngiliz havayolu şirketi British Airways’in sisteminden 380 bin müşterinin adı, adresi, telefon numarası ve ödeme bilgisi verilerini çaldı. Çalınan bilgiler arasında kişilerin pasaport ve seyahat detayları bulunmuyordu. Havayolu şirketi verilerin şirketin web sitesinden ve mobil uygulamasından 21 Ağustos – 5 Eylül tarihleri arasında çalındığını açıkladı.

British Airways müşterilerine bankalarıyla ve kart sağlayıcılarıyla iletişime geçmeleri tavsiyesinde bulundu. Ayrıca saldırının atlatıldığı ve artık şirketten bilet almanın güvenli olduğu duyuruldu.

İhmal durumunda şirket ceza alabilir

Birleşik Krallık Ulusal Suç Ajansı attığı bir tweet’te konunun inceleme altında olduğunu belirtti. Information Commsionaar yetkilisi ise ajansın konu hakkında soruşturma yürüteceğini söyledi. Birleşik Krallık’taki veri koruma kanununa göre, bu saldırıda British Airways’in bir ihmali bulunması durumunda mahkeme şirkete yıllık gelirlerinin yüzde 4’ü kadar ceza kesebilir.

Geçtiğimiz yıl British Airways’in bilişim sistemindeki bir hata yüzünden 700 adet uçuş iptal edilmiş ve 75 bin kişi mağdur olmuştu. Temmuz ayında da bir yazılım hatası sebebiyle 10 bin yolcu uçaklarına binememişti. En son saldırıyı üstlenen bir hacker grubu olmadı.

Kaynak: The Next Web

Hacker’lar İngiliz havayolu şirketi British Airways’in sisteminden 380 bin müşterinin adı, adresi, telefon numarası ve ödeme bilgisi verilerini çaldı. 21 Ağustos – 5 Eylül arasında gerçekleşen saldırının atlatıldığı ve siteden bilet almanın şu anda güvenli olduğu kaydedildi. Olayda British Airways’in ihmali olduğu belirlenirse mahkeme şirkete yıllık küresel gelirinin yüzde 4’ü kadar ceza kesebilir.Bir yanıt

Yorumunuz: