Hindistan’ın en büyük ikinci havayolu şirketi uçuşlarını durdurdu

Hindistan'ın Jet Airways adlı havayolu şirketi bankalardan talep ettiği krediyi alamayınca uçuşlarını durdurma kararı aldığını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bir zamanların güçlü havayolu şirketi Jet Airways Çarşamba günü yaptığı açıklamada bankalarla yaptığı görüşmelerin olumsuz geçtiğini ve tüm uçuşlarını durdurma kararı aldığını açıkladı. Aylardır faaliyetlerine devam etmekte güçlük çeken şirket hakkında son haftalarda spekülasyonlar yayılmaya başlamıştı. Jet Airways açıklamasında “Bu oldukça zor bir karar oldu ancak geçici fonlar bulamayınca havayolu şirketimiz uçuş operasyonlarına devam edemez hale geldi.” ifadelerine yer verdi. Perşembe günü Mumbai borsasında şirketin hisseleri yüzde 30 oranında değer kaybetti. Düşüş Cuma günü de sürdü.

Şirketin batışı, kaçak milyarder Vijay Mallya’nın 2012’de batan Kingfisher Airlines şirketinin ardından Hindistan’da havayolu taşımacılığında yaşanan en büyük darbe oldu. Ülkenin havayolu endüstrisi yolculardan gelen talepleri ucuz bir şekilde karşılama konusunda oldukça eksik kalıyor.

İşsizler ordusuna 20 bin kişi daha eklenebilir

Jet Airways geçtiğimiz Salı günü, hükumetin yönettiği Hindistan Devlet Bankası önderliğindeki konsorsiyumun şirkete daha fazla nakit akışı sağlayamayacağını açıkladığını söyledi. Şirket uçuşları durdurma kararının geçici olduğunu söyledi ancak gerekli fonların bulunmaması 20 bin kişiyi işini kaybetme riskiyle karşı karşıya bırakıyor.

Tüm bunlar Hindistan Başbakanı Narenda Modi için çok olumsuz gelişmeler. Modi 23 Mayıs’ta yapılacak seçimlerde yeniden seçilip ikinci dönem de başbakanlık yapmak istiyor. Muhalefet, hükumeti Hindistan’ın milyonlarca kişilik genç nüfusunun işsizlik sorununu çözememekle suçluyor.

Şirketin açıklamasında çalışanlara ve hissedarlara bu zor günlerinde şirketin yanında durdukları için de teşekkür edildi. Daha önce şirketin uçuşları için bilet alan yolculara bir e-posta gönderilerek bilet paralarının iade edileceği belirtildi.Havayolu şirketinin operasyonları Salı günü sadece 5 uçakla yapılan 40 uçuşa kadar azalmıştı.

Yakın zamana kadar gayet başarılıydı

1990’larda Naresh Goyal tarafından kurulan Jet Airways bir dönem Hindistan havayolu taşımacılığını domine etmiş, yakın zamana kadar da bu başarısını sürdürmüştü. 2018’de Hindistan’daki uçuşların yüzde 20’si Jet Airways ile yapıldı. Ancak son yıllarda şirket IndiGo gibi yeni ucuz havayollarının fiyatları ile mücadele etmekte zorlanıyordu. Artan petrol fiyatları ve Hindistan Rupisi’nin değişken değeri durumu daha da kötü hale getirdi.

Goyal Mart ayının sonunda şirket yönetiminden çekilmiş ve şirket 2018 milyon Dolar’lık kurtarma paketi ile bankalara devredilmişti. Ancak bu kurtarma paketi uygulanmadı ve bankalar şirketin uçuşlarına devam edebilmek için istediği ödemeyi yapamayacaklarını açıkladılar. Bankalar şirketin yüzde 75’ini satın alacak bir özel yatırımcı aramaya devam edecek. Son gün 10 Mayıs.

Etihad’ın Jet’i satın alması da zor görünüyor

2013’te Jet Airways’in yüzde 24 hissesini satın alan Etihad Havayolları şu anda en muhtemel aday gibi görünüyor ancak Abu Dhabi merkezli şirket de kendi sorunları ile boğuşuyor. Etihad son üç yılda neredeyse 5 milyar Dolar kaybetti. Etihad, Jet Airways’in durdurulan uçuşlarından etkilenen yolculara destek olacağını açıkladı.

Bir Etihad sözcüsü “Jet yönetimi, bankalar ve kilit hissedarlar ile ile birlikte çalışmaya devam ediyoruz. Şirketin bankalar tarafından yönetildiği bir yeniden yapılanma çalışmasını hayata geçirmek için uğraşıyoruz.” dedi.

Aslında Jet’in içinde bulunduğu zor durum kendisine özgü değil. Hindistan’ın ulusal havayolu şirketi Air India da benzer bir durumda. Şirket her yıl milyarlarca Dolar vergiyi harcayarak ayakta duruyor. Geçtiğimiz yıl şirketi özelleştirme girişimi başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

Kaynak: CNN

Bir zamanların güçlü havayolu şirketi Jet Airways Çarşamba günü yaptığı açıklamada bankalarla yaptığı görüşmelerin olumsuz geçtiğini ve tüm uçuşlarını durdurma kararı aldığını açıkladı. Aylardır faaliyetlerine devam etmekte güçlük çeken şirket hakkında son haftalarda spekülasyonlar yayılmaya başlamıştı. Jet Airways açıklamasında "Bu oldukça zor bir karar oldu ancak geçici fonlar bulamayınca havayolu şirketimiz uçuş operasyonlarına devam edemez hale geldi." ifadelerine yer verdi. Perşembe günü Mumbai borsasında şirketin hisseleri yüzde 30 oranında değer kaybetti. Şirketin 20 bin çalışanı işsiz kalma tehlikesiyle karşı karşıya. Jet Airways'in yüzde 24 ortağı olan Etihad Havayolları'nın şirketi satın alması ihtimali üzerinde duruluyor ancak Etihad da son yıllarda çok iyi durumda değil.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği