Uçakta elektronik yasağıyla mücadele yöntemleri

ABD'ye giden uçaklarda büyük elektronik cihazlar bulunması yasaklanınca, havayolu şirketleri de yeni çözümler üretmeye başladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD Ulusal Güvenlik Bakanlığının aldığı kararla birlikte Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki 10 havalimanından ABD’ye giden uçaklarda büyük elektronik cihazlar bulunması yasak. Bu da dünyanın en büyük 10 havayolu şirketi arasında yer alan Emirates, Qatar Airways, Etihad ve Türk Hava Yollarını zor durumda bırakıyor. Normalde uzun yolculuk süresini işlerini hallederek geçirmek isteyen yolcular, yasak sebebiyle dizüstü bilgisayar ya da tablet kullanamıyor. Yolcuların memnuniyetsizliğini gidermek isteyen havayolu şirketleri de yeni çözümler geliştirmeye çalışıyor.

Emirates, bu yasağa ilk tepki gösteren şirketlerden birisi olarak öne çıktı. 23 Mart’ta yapılan açıklamada, yolcuların tablet ve bilgisayarlarını bagajları ile birlikte teslim etmesine gerek olmadığı, bu cihazların uçağa binmeden hemen önce toplanacağı açıklandı. Böylece yolcular son ana kadar elektronik cihazlarını kullanabiliyor. Uçağa binişte toplanan cihazlar özel kutularda saklanıyor ve uçuş sonrasında yolculara iade ediliyor. Bu yöntem belki soruna bulunmuş en iyi çözüm değil ama en azından müşterilerin biraz daha mutlu olmasını sağlıyor.

Ücretsiz internet, ödünç tablet

Türk Hava Yolları da aynı yöntemi uygulamaya başladı ve bu yöntemi kullanan müşterilerine uçuşta ücretsiz kablosuz internet hizmeti sundu. Böylece yolcular en azından akıllı telefonlarını kullanarak işlerine devam edebiliyor. Saudia da ücretsiz internet kullanımı sunan bir başka havayolu şirketi. Saudia müşterileri ABD ve Birleşik Krallık uçuşlarında 20 MBit hızında ücretsiz internet kullanabiliyor.

Bu hafta Etihad tarafından yapılan açıklamada, first class ve business class müşterilerine hem ücretsiz internet hem de ödünç iPad verileceği açıklanarak bu alanda çıta biraz daha yükseltildi.

Etihad’ın açıklamasının üzerinden bir gün geçmişken bu kez Qatar Airways, business class müşterilerine ödünç dizüstü bilgisayar ve bir saatlik ücretsiz internet vererek Etihad’ın hamlesine cevap verdi.

Emirates’in sunduğu hizmetler tüm yolcuları kapsarken, Etihad ve Qatar Airways bu hizmetleri sadece business class ve first class müşterilerine sunuyor. Emirates de yolcularına ödünç dizüstü bilgisayar verebileceğinin sinyallerini verirken bu konuda henüz net bir karara varılmış değil. Yasağın daha ne kadar süreceğine dair net bir bilgisi olmayan firmalar bu konuda uzun vadeli planlar yapma konusunda çok istekli değil. Şimdilik sadece mevcut durumla baş edilmeye çalışılıyor.

Kaynak: Business Insider

ABD Ulusal Güvenlik Bakanlığının aldığı kararla birlikte Orta Doğu ve Kuzey Afrika'daki 10 havalimanından ABD'ye giden uçaklarda büyük elektronik cihazlar bulunması yasak. Bu da dünyanın en büyük 10 havayolu şirketi arasında yer alan Emirates, Qatar Airways, Etihad ve Türk Hava Yollarını zor durumda bırakıyor. Normalde uzun yolculuk süresini işlerini hallederek geçirmek isteyen yolcular, yasak sebebiyle dizüstü bilgisayar ya da tablet kullanamıyor. Yolcuların memnuniyetsizliğini gidermek isteyen havayolu şirketleri de yeni çözümler geliştirmeye çalışıyor.

5 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği