Uçuşlardaki bilgisayar ve tablet yasağı genişliyor

Avrupa güvenlik sorumluları, Avrupa’dan ABD’ye yapılacak uçuşların tümünde sınıf farkı gözetilmeden bilgisayarların kabinde taşınması yasaklayacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Avrupa güvenlik sorumluları, The Daily Beast’e yaptıkları açıklamada, ABD İç Güvenlik Bakanlığı’nın Avrupa’dan ABD’ye yapılan uçuşlarda ekonomi ya da birinci sınıf fark etmeksizin bütün sınıflarda bilgisayarların kabinde taşınmasını yasaklayacağını belirtti.

Bilgisayar ve tablet kullanma yasağı ilk olarak Kuzey Afrika ve Orta Doğu’daki 10 havaalanından ABD’ye yapılan uçuşlarda geçerliydi. Yasağın sebebi ise teröristlerin bilgisayarlara bomba özelliği kazandırarak uçağı düşürme ihtimalleri. Avrupa’dan yapılacak uçuşlardaki yasağın tabletlere de uygulanıp uygulanmayacağı henüz kesin değil. İç Güvenlik Bakanlığı, The Daily Beast’e yaptığı açıklamada: “Yasağın daha büyük elektronik cihazlara da uygulanıp uygulanmayacağı konusunda henüz nihai bir karar verilmedi. İç Güvenlik Bakanlığı tehdit unsurlarını değerlendiriyor, yolcuların güvenliği için gerekli gördüğü zamanlarda değişiklikler yapacaktır.” dedi.

Bu durum bomba tehdidini ortadan kaldıracak olsa bile havacılık sektörü için başka bir tehlike teşkil ediyor. Kabine alınmayan bilgisayar ve tabletler bagaja konacak. Lityum-iyon bataryalı cihazlar patlayarak büyük yangın felaketlerine neden olabilir.

Federal Havacılık Kurumu, 2016 yılında elektronik cihazlarını bagajda taşıyan yolcuların uçuş esnasında yangına sebep olduğu 33 tane olay kaydetti. Bu olaylardan üçüne bilgisayarlar, ikisine ise tabletler sebep olmuştu.

Yakın zamanda örnekleri var

En tehlikeli iki olay Delta uçuşlarında yaşanmıştı ve kazaya sebep olan cihazlar bilgisayardı. 15 Ocak 2016’da Minneapolis’ten Atlanta’ya giden bir uçakta kabin bagajı patladı, neyse ki patlama inişten çok kısa bir süre önce gerçekleşmişti. Uçağın içindeki duman o kadar yoğundu ki yolcular kanatların yanındaki acil çıkışları açarak dışarı çıktı. İki bilgisayar yüzünden çıkan yangın kabin görevlileri tarafından söndürüldü.

Benzer bir olay daha 3 Aralık 2016’da Honolulu’dan Atlanta’ya giden bir uçak yaşandı. Patlamaya sebep olan bilgisayar uçuş süresince buz dolu bir kaba konarak kontrol altında tutuldu.

Bazı Orta Doğu havayolu şirketleri Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’ne, 10 ülkeyi kapsayan yasak yüzünden haksız yere ceza gördükleri konusunda şikayette bulundu. Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü, cevap olarak “elektrikli cihazlardaki patlama olasılığı ticari uçaklar için yıllardır tehlike arz ediyor.” dedi.

The Daily Beast’in Mart ayında yaptığı bir açıklamaya göre, 10 havaalanı için uygulanan yasağın ardından Şubat ayında El Kaide’deki bir baskın konusunda istihbarat alındı. Bombacıların bataryaların içine bir uçağı düşürebilecek kadar güçlü bir patlayıcı yerleştirdiği öğrenilmişti.

Kaynak: The Daily Beast

Avrupa güvenlik sorumlularının yaptığı açıklamaya göre Avrupa’dan ABD’ye yapılacak uçuşların tümünde birinci sınıf ya da ekonomi sınıfı farkı gözetilmeden bilgisayarların kabinde taşınması yasaklanacak. Yasak ilk olarak Kuzey Afrika ve Orta Doğu’daki 10 havaalanı için geçerliydi. Yasağın sebebi ise teröristlerin bataryalara bomba özelliği kazandırarak uçak düşürmesi ihtimali. Avrupa için uygulanacak yasağa bilgisayarların yanında tabletlerin de dahil edilip edilmeyeceği henüz bilinmiyor.

3 Yorum

  • Elektronik bir cihazın gözetimsiz bir yer olan kargo bölümünde yangın başlatmasındansa gözetimli bir alan olan kabinde başlatması daha iyi değil mi? Ayrıca bir cihazın bomba haline getirilebilmesi büyük oranda pilin yerine patlayıcı koymakla mümkün görünüyor. Öyleyse çalışan bir cihaz daha az tehlikeli olmakla birlikte terörist pil kapasitesinin %10’luk bölümünü pil olarak (böylece cihaz kontrolde göstermelik çalışır) kalan kısmı ise patlayıcı hacmi olarak da kullanabilir. Karışık mevzular özetle…

  • sikintinin bataryadan kaynaklandigini düsünmüyorum. Laptop gibi aletlerde cok fazla metal var, metal katmanlarin arasi x-ray cihazlarinda görünmüyor, oralara (laptopun alt kismina) bomba yerlestirilme itimali var, bataryadan bagimsiz. Bu sebepten de laptop, tablet gibi aletler cantalardan cikartiliyor x-rayden gecerken.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği