Trump’ın açıklamasının ardından gözler ABD Ticaret Bakanlığında

Donald Trump'ın G20'deki açıklamalarının ardından ABD Ticaret Bakanlığının ABD'li şirketlere Huawei'ye ürün satmaları için geçici lisans vermesi bekleniyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Donald Trump geçtiğimiz hafta Japonya’da gerçekleştirilen G20 zirvesinde Çin lideri Xi Jingping ile bir araya geldi. Ticaret savaşlarının ardından merakla beklenen buluşmada Trump’ın söyledikleri bir ‘U-dönüşü” olarak yorumlandı.

Donald Trump ABD’li şirketlerin Huawei’ye satış yapamadıkları için çok mutlu olmadıklarını belirterek, “ABD’li şirketler, gerekli izinleri aldıktan sonra, ulusal güvenliği tehdit etmeyecek şekilde Huawei’ye ürün satmaya devam edebilecekler.” dedi. Ancak bu açıklamanın ardından ABD Ticaret Bakanlığından henüz bir hamle gelmiş değil. Gazetecilere “Başkanın açıklamalarından haberdarız. Başka bir yorum yapmayacağız” diyen Ticaret Bakanlığının, şirketlere verilebilecek geçici izin için çalışmalar yürüttüğü tahmin ediliyor.

Hem ABD’den hem Çin’den tepki görmüştü

Mayıs ayında başlayan ticaret yasaklarının ardından Intel, Qualcomm ve Micron gibi donanım üreticilerinin yanı sıra, Android’in geliştiricisi Google ve diğer birçok şirket Huawei ile çalışamaz hale gelmişti. Bu karar hem Huawei hem de ABD’li teknoloji şirketleri tarafından tepkiyle karşılansa da ABD’li şirketler devletin aldığı kararı en kısa sürede uygulamaya koymuştu.

İnternet ağı alt yapısı alanında en gelişmiş ürünleri ürettiği bilinen Huawei de yasakla birlikte ABD’ye ürün satamaz hale gelmişti. Huawei’den yapılan açıklamada bu yasağın Huawei’den çok ABD’yi etkileyeceği belirtilmiş ve ABD’nin Huawei’ye alternatif olarak, daha az gelişmiş ürünlere daha fazla para ödeyeceği ifade edilmişti. Huawei, bu durumun ABD’yi 5G yarışında geride kalmaya iteceğini ifade etmişti.

Trump’ın son açıklamalarının ardından, kısa süre içinde yasağı bir şekilde ortadan kaldıracak hamleler yapılması bekleniyor.

Kaynak: CNN

Donald Trump geçtiğimiz hafta Japonya'da gerçekleştirilen G20 zirvesinde Çin lideri Xi Jingping ile bir araya geldi. Ticaret savaşlarının ardından merakla beklenen buluşmada Trump'ın söyledikleri bir 'U-dönüşü" olarak yorumlandı. Donald Trump ABD'li şirketlerin Huawei'ye satış yapamadıkları için çok mutlu olmadıklarını belirterek, "ABD'li şirketler, gerekli izinleri aldıktan sonra, ulusal güvenliği tehdit etmeyecek şekilde Huawei'ye ürün satmaya devam edebilecekler." dedi. Açıklamanın ardından ABD Ticaret Bakanlığının ABD'li şirketlere Huawei'ye ürün satmaları için geçici lisans vermesi bekleniyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği