Uçakta dizüstü bilgisayar yasağı genişleyebilir

Bir hava güvenliği paneli tarafından öne sürülen bir önergeyle, yangın çıkarma riski yüzünden uçak bagajlarında dizüstü bilgisayar taşınması yasaklanabilir.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Uluslararası bir hava güvenliği paneli tarafından öne sürülen bir önergeyle, yangın çıkarma riski yüzünden uçak bagajlarında dizüstü bilgisayar taşınması yasaklanabilir. Bir habere göre, fazla ısınan bir dizüstü bilgisayar bataryası, uçaktaki yangın söndürme ekipmanının söndüremeyeceği çapta bir yangın çıkarabilir. Bu da uçağın düşmesine neden olabilir.

Yasak, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü‘nün bu ayki toplantısında tartışılacak. Kurum, önergeyi kabul etse bile, kararı uygulayıp uygulamamak eyaletlerdeki düzenleyicilere bağlı olacak. ABD Federal Havacılık Kurulu, önerge hakkında bir yorumda bulunmadı. Fakat panelde, yasağı destekleyen tarafta duruyor. Federal Havacılık Kurulu’nun raporuna göre, laptop bataryası, içinde aerosol kutuların da bulunduğu bir çantada dururken alev alırsa, uçağı düşürebilecek büyüklükte bir yangın çıkar. Fakat kurumun raporuna göre, yolcular genellikle dizüstü bilgisayarlarını kabin bagajı olarak yanlarına almayı tercih ediyorlar. Böylece, bir sorun olması halinde erkenden müdahale etmek mümkün olacaktır.

Hoverboard’lar da yasaklanmıştı

Lityum bataryaların uçaklarda yangın riski oluşturması yeni bir endişe değil. 2015 yılında birkaç ABD’li hava yolu şirketi, Hoverboard’ların (uçan kaykay) lityum bataryaları yangın çıkarma riski taşıdığı için uçaklarda taşınmalarını yasaklamıştı. Teröristlerin dizüstü bilgisayar bataryalarına patlayıcı saklama ihtimali, ABD İç Güvenlik Bakanlığı’nın belirli havaalanlarından gelen uçaklardaki kabinlerde dizüstü bilgisayar taşınmasını yasaklamasına sebep olmuştu. Yeni tarama yöntemleri sayesinde, kabinlerde dizüstü bilgisayar taşınmasını engelleyen uygulamalar birçok havaalanında artık uygulanmıyor.

Kaynak: Cnn Money

Uluslararası bir hava güvenliği paneli tarafından öne sürülen bir önerge ile, dizüstü bilgisayarların, yangın riski sebebiyle uçaklardaki bagajlarda taşınması yasaklanabilir. Yasak, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü'nün bu ayki toplantısında tartışılacak. ABD Federal Havacılık Kurulu, önerge hakkında bir yorumda bulunmadı. Fakat panelde, yasağı destekleyen tarafta duruyor. Federal Havacılık Kurumu'nun raporuna göre, laptop bataryası, içinde aerosol kutuların da bulunduğu bir çantada dururken alev alırsa, uçağı düşürebilecek büyüklükte bir yangın çıkar. Fakat kurumun raporuna göre, yolcular genellikle dizüstü bilgisayarlarını kabin bagajı olarak yanlarına almayı tercih ediyorlar. Böylece, bir sorun olması halinde erkenden müdahale etmek mümkün olacaktır. Lityum bataryaların uçaklarda yangın riski oluşturması yeni bir endişe değil. 2015 yılında birkaç ABD'li hava yolu şirketi, Hoverboard'ların (uçan kaykay) lityum bataryaları yangın çıkarma riski taşıdığı için uçaklarda taşınmalarını yasaklamıştı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği