Lityum-iyon bataryaların patlaması sürpriz değil

Samsung'un Galaxy Note 7 cihazlarını batarya problemleri sebebiyle geri çağırması, aslında lityum-iyon bataryalarda çok da alışılmadık bir durum değil.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Samsung’un Note 7 modeli, iPhone’dan Tesla’ya kadar pek çok cihazda kullanılan lityum bataryaların problemleri yüzünden alev alan ilk teknolojik cihaz değil. Sorun aslında kimyada(!). Günümüzde kullanılan bataryalar, zarar gördüğünde ya da yüksek sıcaklığa maruz kaldığında akabiliyor hatta kendi kendine alev alabiliyor.

Çünkü lityum-iyon bataryalar çok fazla enerjiyi çok küçük bir alanda depoluyor. Bu yüksek enerji, alev alabilecek diğer parçalardan sadece çok ince bir katmanla ayrılıyor. Eğer bu katmanlara bir zarar gelirse, ortaya çıkacak bir kimyasal tepkime çok kısa sürede kontrolden çıkabilir.

Başınıza gelme ihtimali oldukça düşük

Samsung 2,5 milyon adet Galaxy Note 7’yi neden geri çağırdığına dair sadece ‘batarya sorunu’ şeklinde bir açıklama yaptı ancak konu ile ilgili detay vermedi. Ancak endişelenmeye gerek yok. Lityum bataryalar o kadar fazla alanda kullanılıyor ki, bu tarz durumlar sadece bir istisna olarak adlandırılabilir. Araştırmalar mutfakta kızgın yağ sebebiyle yangın çıkması ya da sarhoş bir sürücünün size çarpması ihtimalinin, akıllı cihazınızın bataryasının patlaması ihtimalinden çok daha fazla olduğunu söylüyor.

Araştırma firması IDC‘nin araştırma uzmanlarından Ramon Llamas “İnsanların akıllı telefonların kendi kendine alev almaya başladığı bir dünyada yaşamıyoruz.” diyor. Galaxy Note 7 sahiplerinin ise hatalı üretim ihtimaline karşı Samsung’la iletişime geçip, telefonlarını aynı riski taşımayan başka bir Samsung cihazla değiştirmelerini öneriyor.

Lityum piller sebebiyle benzer problemler yaşayan diğer cihazlar şu şekilde:

Uçaklarda

Şimdiye dek düzinelerce uçak lityum bataryalar yüzünden alev aldı. Bu olaylar o kadar sık yaşanıyordu ki havayolu şirketleri artık lityum bataryaları uçağa almamaya karar verdi. Hoverboard’lar ve elektronik sigaralar da aynı sebeple uçaklara alınmıyor.

Tesla

Ağustos ayında Fransa’da bir Tesla araç tanıtım turu yapılırken alev aldı. Tesla yaptığı açıklamada, yangının sebebinin araştırılması için otoritelerle birlikte çalıştıklarını belirtti. Henüz bu yangının lityum batarya yüzünden mi çıktığı bilinmiyor. Ancak 2013 yılında bir çok Tesla Model S araç, engebeli yollar yüzünden zarar gören bataryaları sebebiyle alev almıştı. Tesla daha sonra araçlarındaki batarya kasasını güçlendirdi.

Hoverboard’lar

Hoverboard’ların (ya da elektrikli kaykayların) sadece ABD’de 100’e yakın yangına sebep olduğu biliniyor. Bu cihazlar batarya sebebiyle çıkan yangınlara daha kolay maruz kalıyor çünkü başka hiçbir elektronik cihaz bu kadar ağırlığa maruz kalmıyor. Hoverboard’ların yandığını gösteren videolar internette yayılmaya başlayınca Amazon, Best Buy gibi şirketler bu ürünleri satmama kararı almıştı. Ancak yeni yangın testlerinin ardından ürünler tekrar kullanıma sunuldu.

Bilgisayar bataryaları

Haziran ayında, bilgisayar üreticisi HP 50 bin adet Compaq, Probook, ENVY ve Pavilion modelini geri çağırdı. Bunun sebebi ise yedi adet batarya setinin çok ısınıp eridiği ya da kömürleştiği haberiydi. Bu olayların, toplamda 4 bin dolar maddi zarara sebep olan dört yangına da sebep olduğu belirtildi.

Kaynak: Sltrib

Samsung, Galaxy Note 7 modeli cihazlarının lityum-iyon bataryalarında problem olduğunu ve bu cihazların kendi kendine alev aldığını öğrendiğinde 2,5 milyon adet cihazı piyasadan toplattı. Bu durum bazı kullanıcılarda paniğe sebep oldu. Ancak akıllı telefonların ya da lityum-iyon pil kullanan pek çok cihazın bu tarz problemlere sebep olması bilinen bir durum. Daha önce elektronik kaykaylarda, bilgisayar bataryalarında, Tesla otomobillerde hatta uçaklarda benzer problemler yaşanmıştı. Ancak bunun sıradan bir kullanıcının başına gelme ihtimalinin oldukça düşük olduğunu belirten uzmanlar, yine de Galaxy Note 7 kullananların telefonlarını başka modellerle değiştirmesinin daha güvenli olacağını söylüyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği