Galaxy Note 7’nin ölüm fermanı

Samsung yaptığı son açıklamayla tüm dünyada Galaxy Note 7 satışlarını durdurduğunu ve kullanıcıların bu telefonları kullanmayı bırakması gerektiğini söyledi

Haber Özeti

Tam Sürüm

Samsung’un son dönemde gündeme gelen ‘alev alan telefonlar’ sorunu üzerine Galaxy Note 7 telefonlarının üretiminde küçük değişikliklere gideceği haberinin üzerinden çok fazla vakit geçmeden yeni bir açıklama yapıldı. Samsung’un kendi sitesi üzerinden yaptığı açıklama, Galaxy Note 7’nin sonunu getirecek gibi görünüyor.

Kullanıcıların telefonlarını kullanmayı bırakmasını söyleyen açıklama şu şekilde:

Müşterilerimizin güvenliği bizim için en büyük öncelik olduğu için Samsung tüm dünyadaki GSM operatörleri ve perakende satış ortaklarından, Galaxy Note 7 konusundaki araştırmalar devam ederken, bu telefonun satış ve değişim işlemlerini durdurmasını talep edecek.

Orijinal ya da değiştirilmiş Galaxy Note 7 sahibi kullanıcılarımız telefonları kapatmalı ve kullanmayı bırakmalıdır. Müşterilerimizin sunduğumuz diğer seçeneklerden faydalanmasını öneriyoruz.

Samsung’un tüm dünyada satışları durdurması oldukça büyük bir hamle ancak çoğu satış ortağı bu hamleyi Samsung için gerçekleştirmişti bile. Geçtiğimiz hafta Note 7 satın almak isteseniz zaten satan bir yer bulma ihtimaliniz çok düşüktü.

Geri dönüşü yok

Samsung’a daha fazla zarar veren şey ise orijinallerin yerine verilen yeni Galaxy Note 7’lerin de güvenilir olmaması. Samsung’un daha önce ‘güvenli’ olarak nitelendirdiği telefonların kullanılmamasını ve iade edilmesini istemesi şirketin imajını da olumsuz yönde etkiliyor. Sadece geçtiğimiz hafta ABD’de 12 adet Note 7’nin patlaması da bu imajın düzelmesine hiç yardımcı olmuyor.

Samsung tüm dünyada düzenleme kuruluşları ile bir çözüm bulmak için görüşmeler sürdürdüğünü belirtiyor.

Görünen o ki bu hamle artık bir geri dönüş olmayacağının da bir kanıtı. Açıklamada ‘bir çözüm bulmak için’ ibaresi bulunsa da Samsung’un bu noktadan sonra tekrar Galaxy Note 7 satmaya çalışması çok düşük bir ihtimal. Tüm ortaklarına telefonu satmayı durdurmasını söyledikten ve tüm müşterilerinden telefonları geri çağırdıktan sonra geri dönmek biraz zor.

Kaynak: Android Central, Samsung

Geçtiğimiz dönemde gündeme gelen 'patlayan/alev alan Galaxy Note 7' haberlerinin ardından önce bu telefonları yenileri ile değiştiren Samsung, şimdi yeni telefonların da güvenilir olmadığını söylüyor. Yapılan açıklamada tüm dünyada Galaxy Note 7 satışlarının durdurulacağı ve müşterilerdeki Note 7'lerin de kullanılmaması gerektiği ifade edildi. Samsung'un bu noktadan sonra tekrar Galaxy Note 7 satmayacağı düşünülüyor.

5 Yorum

  • Ülkemizdeki kucuk telefoncularin ellerindekini satmaya devam edecegi ve bazi insanlarin ‘amaaan hepsimi patlayacak’ deyip alacagi gercegini hicbirsey degistiremez.

  • Patlamasa çok iyi telefon aslında… Markanın en pahalı telefonu olması ise ayrı bir handikap. “100$ fark ver, bir üst modelini verelim” yapamıyorlar bu yüzden. S7 verelim deseler yine kurtarmaz, kaç Note7 kullanıcısı yerine S7 kabul eder ki zaten? Büyük çoğunluk parasını geri isteyecektir… Samsung’un yapabileceği en akıllıca iş Note7 kullanıcılarını Samsung’da tutabilmek adına onlara özel favorlar yapmaları. Misal tüm mağdurlara “dilediğiniz Samsung marka cep telefonunu %20 indirimle alın” kampanyası yapabilirler. Böylece hem şirket dışına çıkan para azalır, hem daha az müşteri kaybetmiş olurlar. Diğer modellerin karlılığını azaltsa da bu sayede zararı yayabilirler… Tüm bu hesap kitapların yapıldığı o gergin toplantılara katılabilmek isterdim. Pazarlama üretime haykırırken orada olmak isterdim. “Bitirdin bizi üretim, bitirdinnnnnn…”.Bkz. Beyaz yakalı fentezisi…

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği