Dünyanın en büyük amfibi uçağı havalandı

Sekiz yıllık çalışmanın ardından dünyanın en büyük amfibi (hem karadan hem denizden iniş-kalkış yapabilen) uçağı Çin semalarında ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Sekiz yıllık çalışmanın ardından dünyanın en büyük amfibi (hem karadan hem denizden iniş-kalkış yapabilen) uçağı Çin semalarında ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Kunlong olarak da bilinen AG600 adlı uçak 3 bin metre yükseklikte yaklaşık bir saat boyunca uçtuktan sonra Zhuhai şehrindeki Jinwan Sivil Havaalanı’na iniş yaptı.

Bu dev uçak 38,8 metrelik kanat genişliği ve 19,6 metrelik gövdesiyle yaklaşık bir Boeing 737 büyüklüğünde. Uçak Çin’de gerçekleşecek arama kurtarma çalışmalarında, yangın söndürme çalışmalarında ve uluslararası anlaşmazlıklara konu olan Güney Çin Denizi’nde askeri amaçlarla kullanılacak.

Malzemelerinin yüzde 98’i Çin’de imal edilen uçak Çin uçak mühendisliğinin mihenk taşı olarak görülüyor. Çin Endüstri ve Bilişim Teknolojileri Bakanı Miao Wei “Bu uçak, ülkemizdeki sivil havacılık endüstrisinin yeni bir seviyeye taşındığının ve bu alanda bağımsız ar-ge yapma yeteneklerimizin büyük bir gelişme kaydettiğinin bir göstergesi.” şeklinde konuştu.

Bu dev uçağın kalkış ve inişini aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Dev amfibi uçaklardan bahsedip de bu kavramın öncüsü Spruce Goose’tan bahsetmemek olmaz. Milyoner Howard Hughes’un projesi olarak 1940’larda ortaya çıkan Spruce Goose Kunlong’dan kat kat daha büyüktü ancak sadece 26 saniye havada kalabilmişti. Kunlong’un hem karada hem de denizde iniş ve kalkış yapabilmesi bu aracı deniz kurtarma görevlerinde çok işlevli kılıyor. Çinli mühendisler, uçağın 2 metreye kadar dalgalı bir denizde bile başarıyla çalışabildiğini belirtiyor. Uçağın ilk ‘su uçuşu’ önümüzdeki 6 ay içinde gerçekleşecek.

Kaynak: New Atlas

Sekiz yıllık çalışmanın ardından dünyanın en büyük amfibi (hem karadan hem denizden iniş-kalkış yapabilen) uçağı Çin semalarında ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Kunlong olarak da bilinen AG600 adlı uçak 3 bin metre yükseklikte yaklaşık bir saat boyunca uçtuktan sonra Zhuhai şehrindeki Jinwan Sivil Havaalanı’na iniş yaptı. Bu dev uçak 38,8 metrelik kanat genişliği ve 19,6 metrelik gövdesiyle yaklaşık bir Boeing 737 büyüklüğünde. Uçak Çin’de gerçekleşecek arama kurtarma çalışmalarında, yangın söndürme çalışmalarında ve uluslararası anlaşmazlıklara konu olan Güney Çin Denizi’nde askeri amaçlarla kullanılacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği