Havaalanları için ‘sonsuz pist’

Hollandalı bilimci Henk Hesselink 'sonsuz pist' adını verdiği tasarımıyla havaalanlarının etrafına 360 derecelik bir pist yerleştirmeyi hedefliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Havaalanı terminalleri, mimari açıdan oldukça fazla yeniliğe ve farklı tarzlara ev sahipliği yapıyor ancak kalkış pistini yeniden tasarlamak bugüne kadar kimsenin önermediği bir yaklaşım. Hollanda Havacılık Merkezi ile iş birliği içinde çalışan Hollandalı bilimci Henk Hesselink ‘sonsuz pist’ adını verdiği tasarımıyla havaalanlarının etrafına 360 derecelik bir pist yerleştirmeyi hedefliyor.

3,2 kilometreden daha geniş çapıyla, çember şeklindeki pist, uçakların her açıdan iniş ve kalkış yapabilmesini sağlayacak. Böylece pilotlar, belirli bir yönden esen rüzgara karşı kalkış yapmak zorunda kalmayacak. Ayrıca aynı anda üç uçak iniş ve kalkış yapabileceği için uçaklar pist sırası beklemekten de önemli ölçüde kurtulacak.

Mevcut tasarımlardan daha etkili

Hesselink’in ekibi, uçuş simülatörlerini ve bilgisayarla oluşturulan hesaplamaları kullanarak bu alışılmadık tasarımı test etti ve böyle bir tasarımın, mevcut tasarımlardan daha etkili olacağını belirtti. Terminal merkeze yerleştirilerek havaalanının kapladığı alan, günümüzde aynı kapasiteye sahip havaalanlarına göre üç kat azaltılabilir. Ancak terminalin her tarafı pistle kapalı olduğundan giriş çıkışların yer altından sağlanması gerekecek.

Çember şeklindeki pistin bir diğer faydası da havaalanı çevresinde yaşayanları memnun edebilir. Uçuşların farklı yönlere doğru inip kalkmasıyla, uçakların gürültüsü farklı bölgelere dağıtılacak ve çevrede yaşayanlar için uçak gürültüsü daha katlanılır hale gelecek. Şu anda böyle bir havaalanı inşa etme planı bulunmuyor ancak Hesselink çalışmalarına devam edeceğini belirtiyor.

Avrupa’daki bazı havaalanlarının bu tasarımla kaplayacağı alan.
Kaynak: Curbed

Hollanda Havacılık Merkezi ile iş birliği içinde çalışan Hollandalı bilimci Henk Hesselink 'sonsuz pist' adını verdiği tasarımıyla havaalanlarının etrafına 360 derecelik bir pist yerleştirmeyi hedefliyor. 3,2 kilometreden daha geniş çapıyla, çember şeklindeki pist, uçakların her açıdan iniş ve kalkış yapabilmesini sağlayacak. Böylece pilotlar, belirli bir yönden esen rüzgara karşı kalkış yapmak zorunda kalmayacak. Ayrıca aynı anda üç uçak iniş ve kalkış yapabileceği için uçaklar pist sırası beklemekten de önemli ölçüde kurtulacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği