Üç pervaneli uçak TriFan 600

TriFan 600, üç pervanesi sayesinde dikey kalkış yaptıktan sonra, 10 bin metre yükseklikte saatte 627 km hızla seyahat edebiliyor.

Yayın tarihi:

Haber Özeti

Tam Sürüm

XTI Aircraft adlı şirketin geliştirdiği üç pervaneli uçak, özel hava yolu ulaşımı konusunda çığır açacak nitelikte. TriFan 600 adı verilen uçak, üç pervanesini yere yatay şekilde konumlandırarak, bulunduğu noktadan bir helikopter gibi dikey kalkış yapabiliyor.

Havalanma işlemi sırasında pervaneleri yavaşça, yere dik olacak şekilde döndüren uçak böylece ileri doğru hareket edebiliyor. Belirli hız ve irtifaya ulaştıktan sonra uçağın sabit kanatları süzülme yükünü üstleniyor ve pervaneler uçağa sadece hız kazandırıyor. TriFan 600, sadece 90 saniye içerisinde uçuş hızına ulaşabiliyor.

10 bin metrede 627 km hız

Kalkışta kullanılan ve uçağın ortasında bulunan üçüncü pervane, kalkış tamamlandıktan sonra devre dışı kalıyor ve açılır kapanır kapağı sayesinde uçağın aerodinamiğine olumsuz etki etmiyor. 10 bin metre irtifaya çıkabilen uçak burada saatte 627 km hıza ulaşabiliyor. Uçağın maksimum irtifaya ulaşması yaklaşık 11 dakika sürüyor.

pic 3

TriFan 600, 1 pilot ve 5 yolcu olmak üzere 6 kişi ile uçabiliyor. Yolcu sayısına ve uçuş hızına bağlı olarak uçak 2 bin 750 kilometre menzile sahip. Yani Ankara ya da İstanbul’dan yola çıkıp, Marsilya, Berlin, Moskova, Tahran, Kuveyt, Mekke, Kahire ya da Tunus’a seyahat etmek mümkün.

Evden eve havadan seyahat

Uçağın sağladığı en önemli kazanç zaman. 5 metrekarelik düz bir beton alanda iniş kalkış yapabilen TriFan 600 sayesinde yolcular havaalanından havaalanına değil, evden eve seyahat edebiliyor. Ayrıca tarifeli uçuşlarda olduğu gibi yolcular kendilerini uçuş saatlerine göre ayarlamak zorunda değil.

Türünün tek örneği olan TriFan 600, helikopter ya da özel uçakların sağlayamadığı kolaylık ve hızı sağlıyor. Kişisel uçağı olanlar bir kalkış pistine ihtiyaç duyarken, helikopter sahipleri de uçakların ulaştığı hıza ulaşamıyor. TriFan 600’ün sağladığı konforlu ve lüks uçuş deneyimi de uçağın artılarından.

XTI Aircraft adlı şirketin geliştirdiği üç pervaneli uçak, özel hava yolu ulaşımı konusunda çığır açacak nitelikte. TriFan 600 adı verilen uçak, üç pervanesini yere yatay şekilde konumlandırarak, bulunduğu noktadan bir helikopter gibi dikey kalkış yapabiliyor. 10 bin metre irtifaya çıkabilen uçak saatte 627 km hıza kadar ulaşabiliyor. Helikopterin ulaşım kolaylığını uçağın hızıyla birleştiren TriFan 600 türünün tek örneği.Yorumunuz: