Airbus’ın dikey inip kalkabilen uçak patenti

Havacılık şirketi Airbus dikey iniş kalkış yapabilen ve normal bir yolcu uçağına benzeyen uçağın patentini almak için başvuru yaptı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Uçak üreticileri, uzun zamandır dikey iniş kalkış ve yüksek hız özellikleri ile geleneksel yolcu uçaklarını bir araya getirmeye çalışıyorlar. Geçmişte birçok deneme yapılmış ama hiçbiri başarıya ulaşmamıştı. Şimdilerde ise Airbus, yolcu uçağına benzeyen bir uçakla bu işi başaracak gibi görünüyor.

Patent başvurusu yapıldı

Airbus, dikey kalkıştan düz uçuşa geçebilen bir uçağın patentini almak için başvuru yaptı. Uçağın en az dört pervanesi bulunacak. Bu pervaneler elektrikli motorlar tarafından çalıştırılıyor. Çalışma mantığı dörtdönere benziyor. Bu motorların elektriği ise bataryalar ve içten yanmalı motorlara bağlı bir jeneratör tarafından sağlanıyor.

Patent tanımında, dikey kalkış pervanelerinin pilonlara yerleştirilebileceği belirtiliyor. Her bir pilon, hareketli iki kanadı bulunan iki pervaneyi barındıracak. Uçarken, kanatlar duracak ve kendi pilonları ile aynı hizaya gelecek. O esnada, tamamen kapanarak herhangi bir sürüklenme ihtimalini ortadan kaldıracaklar. Pervaneler sağlama alındığında, pilonların üzerindeki kapaklar kapanarak sürtünme en aza indirilecek.

Boyutlar henüz belli değil

Patentte uçağın boyutları belirtilmiyor, ama yayınlanan çizimlere bakılırsa en az iki kişilik olacak. Açıklamadaki ipuçları göz önüne alındığındaysa, uçağın boyutlarının Amazon’un teslimat drone’ları kadar küçük ya da savaş alanlarına asker birliği taşıyabilecek kadar geniş olması mümkün.

Bu ilginç tasarımın ne zaman üretileceği ya da herhangi bir prototipinin yapılıp yapılmadığı henüz bilinmiyor. Drone’ların iyice yaygınlaştığını, teknolojinin daha güçlü motor ve bataryaları erişilebilir kıldığını düşününce, bu gibi uçakları gökyüzünde görmemiz çok zaman almayacak gibi duruyor.

Kaynak: Popular Mechanics

Airbus, birçok şirketin uzun zamandır deneyip yapamadığı şeyi başarmaya hazırlanıyor. Dikey iniş kalkış, yüksek hız ve normal bir yolcu uçağını birleştirerek bir uçak tasarlayan Airbus, patent almak üzere başvuru yaptı. Uçağın boyutları şimdilik kesin olarak bilinmese de drone boyutunda ya da bir askeri birlik taşıyabilecek büyüklükte olabilir. Uçağın ne zaman üretileceği ya da bir prototipi olup olmadığı henüz bilinmiyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği