Sır gibi saklanan uçan araba görüntülendi

Google kurucularından Larry Page tarafından kurulduğu iddia edilen Zee Aero şirketinin geliştirdiği uçan araba prototipi ilk kez görüntülendi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google’ın kurucu ortaklarından Larry Page’in uçan araba hayalini gerçekleştirmek için iki farklı şirkete yatırım yaptığı iddia edilmişti. Büyük bir gizlilik içinde çalışan bu şirketlerden Zee Aero tarafından geliştirilen hava aracı geçtiğimiz günlerde görüntülendi. Küçük bir uçak görünümünde olan aracın orta kısmında, dikey kalkış yapmayı sağlayan pervaneler olduğu düşünülüyor.

Görgü tanıkları geçtiğimiz günlerde bu aracın yerden 7-8 metre yükseklikte, herhangi bir bağlantı olmadan havada durduğuna şahit olduklarını belirtiyor. San Francisco Körfez Bölgesi‘ne yaklaşık 150 km uzaklıktaki Hollister Havaalanı’nda görüntülenen aracın sıradan uçaklar gibi ses çıkartmadığı ifade ediliyor.

Havada durdu, şahitleri var

Havaalanındaki bir uçak parçaları şirketinin çalışanı Steve Eggleston “Bir elektrikli motorun çalışma sesine benzer tiz bir vınlama sesi çıkarıyordu.” diyor. Ancak asıl dikkat çeken şey aracın çıkardığı ses değil yaptığı şeydi. Eggleston’ın iş arkadaşı Brittany Rodriguez aracı görünce çok şaşırdığını ve “O da ne? Öylece havada duruyor!” dediğini söylüyor.

Hollister Belediye Başkanı Ignacio Velazquez “Mahremiyetlerine önem veriyorlar. Bilgi paylaşmak istemiyorlar. Biz de buna saygı duyuyoruz. Bilgi paylaşmak istediklerinde herkesin bundan haberdar olacağından emin olacağız.” diyor. Görgü tanıklarından Eggleston, aracın fotoğraflarını çekmeye çalıştığında bunun farkına varan Zee Aero çalışanlarının, Eggleston’ın önüne bir kamyon çektiklerini ifade ediyor.

Zee Aero’nun patentine benziyor

Birkaç kare fotoğraf ve görgü tanıklarının ifadelerinden başka hakkında hiçbir bilgi bulunmayan aracın, Zee Aero tarafından patenti alınan uçan otomobile benzerliği dikkat çekiyor. Patent dosyasında bu aracın havalanmak için ortada 8 adet, ileri doğru gitmek içinse arkada iki adet pervanesi bulunacağı belirtiliyor. Ayrıca patent görsellerinde önde ve arkada kanatları bulunduğu görünen aracın bu fotoğraflanan prototipinde tek kanadı olduğu görülüyor.

Çalışma prensibi bakımından bu araç aslında dev bir drone olarak da adlandırılabilir. Pervaneler yardımıyla havada asılı durabilmesi ve dikey iniş kalkış yapabilmesi kişisel hava aracı için oldukça önemli özellikler. Sadece ABD’de trafik sıkışıklıklarının yıllık 120 milyar dolar zarara sebep olduğu ve ABD’lilerin her yıl toplamda 8 milyar saati trafikte geçirdiği düşünülürse uçan araçların bir an önce gelmesi oldukça önemli. Yine de Zee Aero konu ile ilgili konuşmaya karar verene kadar elimizde konuya dair çok fazla bilgi yok.

Kaynak: Monterey Herald

Geçtiğimiz dönemde Google kurucu ortaklarından Larry Page’in iki adet uçan araba şirketi kurduğu iddia edilmişti. Bu şirketlerden ZeeAero tarafından geliştirilen hava aracı ilk kez görüntülendi. Görgü tanıkları aracın dikey iniş kalkış yapabildiğini ve havada durabildiğini söylüyor. Prototip, Zee Aero’nun aldığı patentle oldukça benzerlik gösteriyor.2 yanıt

Yorumunuz: