Larry Page son küresel hayalin peşinde

Alphabet'in CEO'su ve Google'ın kurucularından Larry Page'in, Zee.Aero ve Kitty Hawk adında iki uçan araba girişimini gizlice yönettiği iddia edildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

20. yüzyılın bilim kurgu alanında vazgeçilmez sevdalarından birisi uçan arabalar hala geliştirilmeyi bekliyor. Bugünkü teknolojinin ilerleyişine bakılırsa geleceğin uçan arabalarda değil otonom araçlarda yattığını söyleyebiliriz. Yine de her bilim kurgu takipçisinin aklının bir köşesinde uçan arabalar bulunduğunu söylemek yanlış olmaz.

Bugüne kadar pek çok küçük yatırımın uçan araba üretme çabasını duyduk ancak geçtiğimiz günlerde ilk kez ciddi bir iddia ortaya atıldı. Bloomberg’in detaylı haberine göre Alphabet’in CEO’su, Google’ın kurucularından Larry Page bir değil tam iki adet uçan araba şirketinin gizli sahibi. Zee.Areo adlı 150 kişilik şirket ve daha küçük bir ekibe sahip Kitty Hawk adlı şirket Google’ın Mountain View’daki ofisinin hemen yanı başında bulunuyor. Google’ın kendi ofisinin çevresindeki alanı kontrol altında tuttuğu biliniyor. Haliyle Google’dan habersiz bölgede iki uçan araba girişiminin açılması pek mümkün görünmüyor.

Aynı Bloomberg dosyasında bugüne kadarki girişim ve hedeflere de yer verilmiş.

Hem Zee.Aero hem de Kitty Hawk’ın kilit destekçilerinden olan Larry Page’in hayalini gerçekleştirmek için 100 milyon dolar harcadığı belirtiliyor. Raporda Larry Page’in önce Zee.Aero’yu kurduğu daha sonra çalışmanın hızından memnun kalmadığı için daha küçük bir ekiple Kitty Hawk’ı kurduğu belirtiliyor. Kitty Hawk’ın ekibinde eski Zee.Aero çalışanlarının olması da bu iddiayı doğrular nitelikte.

Nasıl araçlar üretiliyor?

Bu girişimlerin nasıl araçlar ürettiğine dair çok az şey biliniyor. Deneme uçuşları sırasında bu araçlara denk gelen amatör havacıların aktardığına göre Zee.Aero’nun iki farklı aracı bulunuyor. Her iki aracın da dar bir gövdesi, yarım küre biçiminde tek kişilik bir kokpiti ve arkasında bir kanadı bulunuyor. Şirketin sitesinde de çok az bilgi bulunuyor ancak elektrikli itki sisteminin aracın işleyişinde önemli bir rolü olduğu görülüyor. Kitty Hawk’ın aracının ise daha çok dev bir dörtdöner (quadcopter) hava aracına benzediği belirtiliyor.

(Google'ı da bünyesinde barındıran) Alphabet CEO'su Larry Page.
(Google’ı da bünyesinde barındıran) Alphabet CEO’su Larry Page.

Bu tarz araçları hayal etmek çok da zor değil. Geçtiğimiz günlerde insan taşıyan bir drone’un Nevada’da test edildiği konuşuluyor. Uçan araçların amacını tam olarak belirtmek ve ne tür düzenlemelere maruz kalacağını kestirmek zor. Larry Page ya da Google konu ile ilgili açıklama yapmaktan kaçındı.

Bloomberg’in haberinde, Larry Page’in adının bu girişimlerle anılması durumunda projelerden çekileceğini söylediği belirtiliyor. Eğer bu doğruysa uçan araba hikayesinin başlamadan bittiğini söyleyebiliriz. Larry Page yapay zeka ve insan yaşamını uzatma gibi fütüristik teknolojilere olan ilgisi ile biliniyor. Google’ın otonom araçlara olan ilgisi, Page için bir sonraki adımın uçan araçlar olmasını mantıklı kılıyor.

Larry_Page

Fütüristik teknolojilere olan ilgisiyle bilinen Larry Page'in, Google'ın ofisinin çevresinde iki adet uçan araba girişimi açtığı iddia edildi. Bloomberg'in iddiasına göre Page önce Zee.Aero adlı girişimi kurdu, daha sonra çalışmaların sonuç vermemesinden rahatsız olan Page, ekipten bazı kişileri ayırarak Kitty Hawk adlı başka bir şirket daha kurdu. Bu şirketlerin ürünlerine dair çok fazla şey bilinmiyor. Larry Page'in şimdiye kadar bu şirketlere yaklaşık 100 milyon dolar harcadığı ifade ediliyor.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği