Kişisel uçak Lilium 2018’de göklerde

Almanya'da geliştirilen elektrikli kişisel uçak Lilium, dikey olarak iniş kalkış yapabiliyor ve saatte 400 km hıza ulaşabiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Alman girişimciler tarafından geliştirilen Lilium hava aracı, dünyanın günlük kullanıma uygun ilk seri üretim kişisel hava aracı olmayı amaçlıyor. Dikey olarak kalkış ve iniş yapabilecek olan aracın yaratıcıları, uçuş deneyimini geniş kitlelere yaymak için uygun tasarımı oluşturmaya çalışıyor. Avrupa Uzay Ajansı‘nın kuluçka merkezinde faaliyet gösteren Lilium Havacılık, kişisel havacılığın yaygınlaşmasına katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Bir helikopterin iniş ve kalkış yetenekleri ile bir uçağın uçuş yeteneklerini birleştiren Lilium hem bir helikopterden daha sessiz hem de bir uçak kadar hızlı olacak. Lilium’un 320 kilovatlık elektrikli motorları oldukça sessiz çalışıyor. Aracın saatte 300 kilometre hızla, tek bir şarjda 500 kilometre yol alması planlanıyor. Maksimum hızın saatte 400 kilometreye kadar çıkabileceği ancak bunun aşırı enerji tüketimine sebep olacağı belirtiliyor.

lilium-electric-vtol-aircraft-4

Araç sadece gündüz kullanım için tasarlanmış. Sadece 20 saatlik uçuş deneyimi ile kullanılabilmesi planlanan Lilium Avrupa’da hafif spor uçak olarak sınıflandırılacak. Şirketin CEO’su ve dört kurucusundan biri olan Daniel Wiegand “Amacımız günlük hayatta kullanılacak bir hava aracı üretmek. Dikey olarak iniş ve kalkış yapabilen, bir uçağın karmaşık ve pahalı altyapısına ihtiyaç duymayan bir ulaşım aracı üretmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

20 saatlik deneyim bir uçak sahibi olmak için yeterli gelmeyebilir ancak Lilium’un otomatik iniş ve kalkış sistemi ve pilot hatalarını en aza indirmeyi amaçlayan akıllı bilgisayar kontrolü sayesinde hava aracının herhangi bir helikopterden daha güvenli olacağı ifade ediliyor. İlk başta sadece havaalanlarından kalkış yapmasına izin verilecek olan aracın daha sonra 15×15 metrelik herhangi bir alanda iniş ve kalkış yapabilmesi için izin alınması amaçlanıyor.

lilium-electric-vtol-aircraft-2

2015’ten beri mühendisler ve Münih Teknik Üniversitesi‘nden doktora öğrencileri tarafından geliştirilen aracın ilk prototipinin 2017 yılında hazır olması ve 2018 yılında seri üretime geçilmesi amaçlanıyor. Lilium’un fiyatının ne kadar olacağına dair herhangi bir bilgi olmasa da benzer hava araçlarına göre hem daha ucuz olacağı hem de yakıt maliyetinin daha az olacağı ifade ediliyor.

Almanya'da faaliyet gösteren Lilium Havacılık şirketi, dikey iniş ve kalkış yapabilen, günlük kullanıma uygun bir hava aracı geliştiriyor. 2018'de piyasaya sürülmesi amaçlanan elektrikli araç, tek şarjda 500 km yol gidebilecek ve saatte 400 km hıza ulaşabilecek.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği