Bir uçak ilk defa otonom iniş gerçekleştirdi

Münih Teknik Üniversitesi araştırmacıları, bir uçağın otonom şekilde iniş yapmasını sağlayan bir teknoloji geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Birçok yolcu uçağı otomatik şekilde iniş yapabiliyor ancak aslında otonom şekilde iniş yapmıyorlar. Uçağın iniş yapacağı havaalanı, bir radyo sinyaliyle (aletli iniş sistemi) uçağa rehberlik ediyor. Küçük havaalanlarının çoğunda bu özellik yok. Münih Teknik Üniversitesi’nde çalışan araştırmacıların çabalarıyla, otonom iniş artık hayal değil. Araştırmacılar, uçağın kendi kendini indirilebilmesi için bilgisayarlı görme ve GPS kullanan bir sistemi başarılı şekilde test etti.

Proje henüz ilk aşamalarında olsa da umut vadediyor. Mayıs ayının sonlarına doğru yapılan başka bir iniş testi de olumlu sonuçlanmıştı. Uçak, iniş yapacağı pisti uzak mesafeden fark edebilip pilotun kontrolü devralmasına gerek kalmadan pistin ortasına inebilmişti. Eğer bu teknoloji yeterince geliştirilirse, uçakların neredeyse bütün uçak pistlerine pilot müdahalesi olmadan iniş yapabilmesi mümkün hale gelir.

Kaynak: Engadget

Münih Teknik Üniversitesi'nde çalışan bir grup araştırmacı, bilgisayarlı görme ve GPS kullanan bir sistem geliştirerek bir uçağın otonom şekilde iniş yapmasını mümkün kıldı. Proje henüz ilk aşamalarında olsa da umut vadediyor. Eğer bu teknoloji yeterince geliştirilirse, uçakların neredeyse bütün uçak pistlerine pilot müdahalesi olmadan iniş yapabilmesi mümkün hale gelir.

1 Yorum

  • “Bir uçak ilk defa otonom iniş gerçekleştirdi” başlığı yerine “Bir uçak ilk defa yapay görme destekli otonom iniş gerçekleştirdi” deseniz daha doğru olacak. Aslında bu konuyla ilgili başka çalışmalar da mevcut. “ilk defa” ifadesi de biraz iddaalı. Otonom iniş yıllardır uçaklar tarafından gerçekleştiriliyor. Başlığı kısa yapmaya çalışırken anlam bütünlüğü de bozulmuş.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği