ABD’nin gizli uzay uçağı görevini tamamladı

ABD Hava Kuvvetleri'nin 'gizli' uzay uçağı X-37B, tekrar kullanılabilen insansız hava araçları için yeni bir yörünge dayanıklılık rekoru kırdı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD Hava Kuvvetleri’nin ‘gizli’ uzay uçağı X-37B, tekrar kullanılabilen insansız hava araçları için yeni bir yörünge dayanıklılık rekoru kırdı. 7 Mayıs’ta görevini tamamlayarak Florida eyaletinde bulunan Kennedy Uzay İstasyonu’na iniş yapan Yörünge Test Aracı 4 (OTV-4) bundan 718 gün önce, yine Florida’daki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu’ndan kalkmıştı. Bir Atlas V roketine yerleştirilmiş olarak dikey kalkış yapan araç, inişini ise uzay istasyonundaki iniş pistine yatay olarak gerçekleştirdi. İnsansız hava aracının inişi de otonom olarak gerçekleşti.

X-37B, ABD Hava Kuvvetleri tarafından uzay görevlerinin riskinin azaltılması, yörünge deneyleri ve yeniden kullanılabilen uzay araçlarının operasyon geliştirmeleri için kullanılıyor. Bu görev, şimdiye kadar bu amaçla gerçekleştirilen görevlerin dördüncüsü ve en uzunuydu. Önceki görevlerde OTV-1 224 gün, OTV-2 468 gün ve OTV-3 674 gün havada kalmıştı.

OTV-4, Aerojet Rocketdyne XR-5A Hall-effect iticiyi test etmekle görevlendirilmişti. İleri Aşırı Yüksek Frekanslı iletişim uyduları programının bir parçası olarak gerçekleştirilen bu görevin yanı sıra OTV-4 NASA için bazı malzeme testleri de gerçekleştirdi.

Kalktığı yere inen ilk araç oldu

Pazar günü gerçekleşen inişle birlikte OTV görevleri toplam 2 bin 85 günlük uçuş gerçekleştirmiş oldu. OTV-4 Florida’ya iniş yapan ilk araçtı. Diğer görevlerde araçlar Kaliforniya’daki Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü’ne iniş yapmıştı.

Hava Kuvvetleri Acil Yetenekler Ofisi Yöneticisi Randy Walden, “X-37B OTV ekibi ve 45. Uzay Kanadı’nın sıkı çalışması, ülkenin uzay alanındaki ilerlemelerinin devam etmesi için gerekli esnekliği ve azmi başarıyla göstermiş oldu. Aynı konumda iniş yapıp, düzenlemeleri gerçekleştirip tekrar havalanabilme yeteneği, OTV’nin yeni uzay teknolojilerini hızla entegre ederek değiştirmesini sağlıyor.” şeklinde konuştu.

Hava Kuvvetleri, beşinci OTV görevinin bu yıl içerisinde Cape Canaveral’dan kalkacağını söyledi.

Kaynak: Space, New Atlas

ABD Hava Kuvvetleri'nin 'gizli' uzay uçağı X-37B, tekrar kullanılabilen insansız hava araçları için yeni bir yörünge dayanıklılık rekoru kırdı. 7 Mayıs'ta görevini tamamlayarak Florida eyaletinde bulunan Kennedy Uzay İstasyonu'na iniş yapan Yörünge Test Aracı 4 (OTV-4) bundan 718 gün önce, yine Florida'daki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu'ndan kalkmıştı. Bir Atlas V roketine yerleştirilmiş olarak dikey kalkış yapan araç, inişini ise uzay istasyonundaki iniş pistine yatay olarak gerçekleştirdi. İnsansız hava aracının inişi de otonom olarak gerçekleşti. X-37B, ABD Hava Kuvvetleri tarafından uzay görevlerinin riskinin azaltılması, yörünge deneyleri ve yeniden kullanılabilen uzay araçlarının operasyon geliştirmeleri için kullanılıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği