Space X bir gizli görev daha üstleniyor

ABD Hava Kuvvetlerinin çok da gizli olmayan uzay aracı OTV-5, bir SpaceX Falcon 9 füzesine bağlı olarak önümüzdeki hafta uzaya gönderilecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD Hava Kuvvetlerinin çok da gizli olmayan beşinci X-37B Yörüngesel Test Aracı (OTV-5), bir SpaceX Falcon 9 füzesine bağlı olarak önümüzdeki hafta uzaya gönderilecek. Kennedy Uzay İstasyonu’nun 39A kalkış rampasından havalanacak insansız uzay aracı yörüngede önceki görevlere göre daha yüksek bir rotaya yerleştirilecek. Böylece aracın çalışma alanı genişletilecek.

7 Eylül’de gerçekleşecek uçuş X-37B projeleri alanında bir ilk olacak. Önceki görevlerin tamamı United Lauch Alliance Atlas V füzeleri ile gerçekleştirilmişti. Ancak SpaceX son dönemde sivil görevlerin yanı sıra portfolyosuna askeri görevleri de eklemeye başladı. Falcon 9 da OTV-5 için uygun bir aday oldu.

Mekik benzeri X-37B ilginç şeffaflık-gizlilik kombinasyonu ile biliniyor. Hava Kuvvetleri bu araçların fırlatılması ve indirilmesini halka açık bir şekilde gerçekleştirirken görevlerin ne kadar süreceği ya da araçların öncelikli görevlerinin ne olduğu açıklanmıyor. X-37B, hızlı konuşlanma becerisi bulunan uzun süreli teknoloji tanıtım aracı olarak biliniyor.

İlklerin uçuşu

Uçuşlarda uzay aracı bir dizi deneysel yük taşıyor. Bu uçuşta küçük bir uydu, deneysel elektronik cihazların uzayda uzun süre test edilmesi için Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarı Yapısal Olarak Gömülü İleri Düzeyde Termal Yayıcı yükü ve salınımlı ısı borusu teknolojileri taşınacak. Uzay aracında başka ne gibi bir yük olduğu ise açıklanmadı.

OTV-4 adlı bir önceki görev, yörüngede 718 gün geçirdikten sonra 7 Mayıs 2017’de Dünya’ya dönerek, geri döndürülebilen uzay araçları alanında bir rekor kırmıştı. Hava Kuvvetleri Hızlı Müdahale Ofisi Yöneticisi Randy Walden “Bu görevde gerçekleşecek pek çok ilk, yeni OTV görevini bu program için bir kilometre taşı haline getiriyor. X-37B OTV görevini ileri götürmek ve büyüyen uzay topluluğunu desteklemek için elimizden geleni yapmak bizim görevimiz.” diyor.

Kaynak: New Atlas

ABD Hava Kuvvetlerinin çok da gizli olmayan beşinci X-37B Yörüngesel Test Aracı (OTV-5), bir SpaceX Falcon 9 füzesine bağlı olarak önümüzdeki hafta uzaya gönderilecek. Kennedy Uzay İstasyonu'nun 39A kalkış rampasından havalanacak insansız uzay aracı yörüngede önceki görevlere göre daha yüksek bir rotaya yerleştirilecek. Böylece aracın çalışma alanı genişletilecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği