Hindistan Ay’a ikinci uzay aracını gönderiyor

Hindistan, geçtiğimiz Çarşamba yapılan bir açıklamayla Temmuz ortası Ay’a ikinci seferini yapacağını duyurdu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Ay’a kontrollü bir iniş başararak uzay teknolojisinde lider konumunu pekiştirmek isteyen Hindistan, eğer görev başarılı olursa ABD, Rusya ve Çin’den sonra Ay’a yumuşak iniş yapan dördüncü ülke olacak. En son Çin, geçtiğimiz Ocak ayında Ay yüzeyine bir taşıt indirmişti.

Sanskritçe ‘ay aracı’ anlamına gelen Chandrayaan-2 ismini taşıyacak görevde yörüngede dönecek bir araç, bir iniş aracı ve Hindistan Uzay Araştırma Organizasyonu (Indian Space Research Organization – ISRO) tarafından inşa edilmiş bir ay aracı yer alacak. Araçlar 15 Temmuz’da ISRO’nun Geosynchronous Uydu Fırlatma Aracı Mark III’den fırlatılacak ve neredeyse 144 milyon Dolar’a mal olacak. ISRO’nun iniş aracı 50 günlük bir yolculuk sonrasında, 6 Eylül civarı ay yüzeyine yumuşak, kontrollü bir iniş yapmayı deneyecek.

Chandrayaan-2, Çin’in başarıyla inen Chang’e-4’ü ve İsrail’in ay yüzeyine çarpıp parçalanan Beresheet uzay aracından sonra, 2019’da Ay’a inmeye niyetlenen üçüncü görev.

Kaynak: New York Post

Sanskritçe ‘ay aracı’ anlamına gelen Chandrayaan-2 ismini taşıyacak görevde yörüngede dönecek bir araç, bir iniş aracı ve Hindistan Uzay Araştırma Organizasyonu (Indian Space Research Organization - ISRO) tarafından inşa edilmiş bir ay aracı yer alacak. Araçlar 15 Temmuz’da ISRO’nun Geosynchronous Uydu Fırlatma Aracı Mark III’den fırlatılacak ve neredeyse 144 milyon Dolar’a mal olacak. ISRO’nun iniş aracı 50 günlük bir yolculuk sonrasında, 6 Eylül civarı ay yüzeyine yumuşak, kontrollü bir iniş yapmayı deneyecek. Chandrayaan-2, Çin’in başarıyla inen Chang’e-4’ü ve İsrail’in ay yüzeyine çarpıp parçalanan Beresheet uzay aracından sonra, 2019’da Ay’a inmeye niyetlenen üçüncü görev.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği