Ay’da su izine rastlandı

ABD'de bir grup araştırmacı, Ay'ın kutuplarında buz halinde su kütleleri bulunduğunu açıkladı. Buzun yüzeyde, erişime açık bir halde bulunduğu belirtiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hawaii ve Brown Üniversitelerinde görev alan Shuai Li’nin önderliğindeki bir ekip, Ay’ın kuzey ve güney kutuplarında buz halinde su bulduklarını iddia ediyor. NASA’nın Ay Mineraloji Haritalama (M3) aracı ve Hindistan Uzay Araştırma Organizasyonu’nun (ISRO) Chandrayaan-1 Ay yörünge aracından alınan verileri kullanan ekibin yeni keşfi, sadece Ay’da su bulunduğunu değil aynı zamanda bu suyun yüzeyde, direkt olarak ulaşılabilir bir durumda olduğunu gösteriyor.

İnsanlık eğer Ay’a yerleşmeye karar verirse gelecekteki kaşifler Ay’ın kaynaklarını kullanmayı öğrenmek zorunda. Bunun için de su kilit bir rol üstleniyor. İçmek, yıkanmak ve gıda yetiştirmek gibi temel insan ihtiyaçlarının yanı sıra su, nefes almak için de önemli bir oksijen kaynağı. Ayrıca derin uzay görevlerinde roketlerde kullanılacak yakıt için de su önemli bir kaynak.

Uzun süredir iddia ediliyordu

Ay’da su olabileceği 100 yıldan uzun bir süredir konuşuluyordu ancak bugüne dek kesin bir kanıt bulmak mümkün olmamıştı. Araştırmacılar, Ay’da su varsa bile bunun yerin kilometrelerce altında olabileceğini düşünüyordu. Şimdi ise M3 verilerine göre kuzey ve güney kutuplarında buz kütleleri bulunduğu kanıtlandı. Güneydeki buz kütlesi, daima gölge altında kalan kraterlerde yer alırken kuzeydeki daha geniş bir alana yayılmış bir durumda. Bu sonuca varmak için, kütlelerden yansıyan ışıklarda üç adet tayfsal özellik arandı. Bunlar sadece suyun varlığını göstermekle kalmadı aynı zamanda kızılötesi bant bu suyun sıvı ya da buhar halde değil katı halde bulunduğunu da belirledi.

NASA’ya göre su buzu sıcaklığın -157 santigratın altında bulunduğu karanlık kraterlerde yer alıyor. Bu bölgelere hiçbir zaman güneş vurmuyor. Ayrıca okumalar buzun ya yüzeyde ya da yüzeyin birkaç milimetre altında olduğunu gösteriyor. Yani gelecekte buradan buz toplamak çok kolay olacak.

Araştırma Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlandı.

Kaynak: New Atlas

Hawaii ve Brown Üniversitelerinde görev alan Shuai Li'nin önderliğindeki bir ekip, Ay'ın kuzey ve güney kutuplarında buz halinde su bulduklarını iddia ediyor. NASA'nın Ay Mineraloji Haritalama (M3) aracı ve Hindistan Uzay Araştırma Organizasyonu'nun (ISRO) Chandrayaan-1 Ay yörünge aracından alınan verileri kullanan ekibin yeni keşfi, sadece Ay'da su bulunduğunu değil aynı zamanda bu suyun yüzeyde, direkt olarak ulaşılabilir bir durumda olduğunu gösteriyor.

4 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

  • Ayın karanlık yüzü neden araştırılmıyor ve kamuoyu neden bilgilendirilmiyor? Ayda ya da Mars’ta jeodezik Kubbe mimarisinin uygun olabileceğini düşünmekteyim. Asparagas haberler çok yaygın. ABD Teknik Uzay ve Havacılık Dünya dillerinde ( çok dilde) yayın yapan Televizyon İstasyonları kuramazlar mı? Selam ve sevgilerimle.

  • Yaa hayret ediyorum,koskoca nasa son 18-20 yıldır aynı haberi servis edip duruyor,surekli ayni haberi duyuyoruz ya “ayin yüzeyinde ulasilmasina acik yuzeyde donmus su bulundu”diyor yada ” ayin yeralti katmaninda donmuş suya ulaşılması güç yerde buz hâlinde suya rastlanildi” diye haber yapip duruyorlar, kime ne yarari var bu suyun su bulunduda ne oldu radyasyonlu suyun ne faydasi var, yasim 31 10-11 yasimdan beri 3-4 sene araliklarla NASA AY YUZEYINDE DONMUŞ SU BULDU” die haberler servis ediliyor 20 SENEDIR BU BÖYLE DEVAM EDIYOR

  • Türkiye İş Bankası'nın katkılarıyla

Bülten Aboneliği

Günlük haberleri eposta bültenimizle takip edin!

Teşekkür ederiz.

Bir terslik var...