Hindistan Ay’a bir adım daha yaklaştı

Hindistan Uzay Araştırma Organizasyonu, Chandrayaan-2 görevinin bir parçası olarak ilk Ay aracını 2018'in Mart ayı sonlarında göndereceğini açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Ay’a gönderilen en son araç, 2013 yılında Çin tarafından gönderilen Yutu adlı Ay aracıydı. Ondan önceki son araç ise 1970’li yıllarda gönderilmişti.

Şimdi ise Hindistan 2018 yılında Ay’a araç göndereceğini açıkladı. Hindistan Uzay Araştırma Organizasyonu (ISRO), Chandrayaan-2 görevinin bir parçası olarak ilk Ay aracını 2018’in Mart ayı sonlarında göndereceğini söyledi.

Aslında bu, Hindistan’ın Ay’a yapacağı ilk seyahat olmayacak fakat Hindistan hükumeti bu zamana kadar yaptıkları Ay keşiflerinin en büyüğü olacağı konusunda oldukça heyecanlı. Hindistan’ın ilk uzay aracı Chandrayaan-1 2008 yılında fırlatılmıştı ve yaklaşık 83 milyon Dolar’a mal olduğu tahmin ediliyordu. Daha sonra küçük bir araç Ay kraterinde magmatik su tespit etmişti. 14 Kasım 2008’de kaybolan araç, 2016’da NASA tarafından bulununcaya dek kayıp kabul edildi.

Bu yüzden bu yeni görev, ISRO’nun Ay yüzeyini yakından ve daha detaylı şekilde incelemesi için ilk teşebbüs sayılabilir. Ekip görev için üç insansız araç geliştiriyor; Ay’ın yörüngesinde gezinen bir araç, bir Ay aracı ve o aracı Ay’a güvenli şekilde indirecek başka bir araç.

Hindistan’ın uzayla ilgili iki büyük projesi daha var

Ajansın açıklamasına göre, Ay’ın yörüngesinde gezinecek araç, Ay yüzeyinin detaylı bir üç boyutlu haritasını çıkarmak üzere tasarlandı. Ay aracı ise Ay kabuğunu yakından inceleyecek. Nature’ın haberine göre bütün bunların maliyeti 93 milyon Dolar. Chandrayaan-2 görevi ISRO’nun önümüzdeki birkaç yıl içinde gerçekleştirmeyi planladığı projelerden sadece bir tanesi. Kuruluş, Güneş’i araştıracak Aditya adlı bir proje ile kozmik radyasyon hakkında daha fazla şey öğrenilmesini sağlayacak XPoSat adlı bir uydu projesi üzerinde çalışıyor. Eğer her şey planlandığı gibi giderse Ay görevi 14 gün içinde tamamlanacak.

Kaynak: Business Insider

Hindistan Uzay Araştırma Organizasyonu (ISRO), Chandrayaan-2 görevinin bir parçası olarak ilk Ay aracını 2018'in Mart ayı sonlarında göndereceğini söyledi. Ekip görev için üç insansız araç geliştiriyor; Ay'ın yörüngesinde gezinen bir araç, bir Ay aracı ve o aracı Ay'a güvenli şekilde indirecek başka bir araç. Ajansın açıklamasına göre, Ay'ın yörüngesinde gezinecek araç Ay yüzeyinin detaylı bir üç boyutlu haritasını çıkarmak üzere tasarlandı. Ay aracı ise Ay kabuğunu yakından inceleyecek. Nature'ın haberine göre bütün bunların maliyeti 93 milyon Dolar. Eğer her şey planlandığı gibi giderse Ay görevi 14 gün içinde tamamlanacak.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği