Kompartımanlı uçak fikri gerçeğe dönüşüyor

Airbus, bulutların üzerinde daha fazla konfor sağlamak hedefiyle A330 geniş gövde uçaklarına yolcu kompartımanı eklemeyi düşünüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Özel yolcu kabinleri, mağazalar ve hatta egzersiz salonları… Bütün bunlar uzun saatler süren kıtalar arası uçuşları daha katlanılır kılmaz mıydı?

Airbus 2000 yılında çift katlı A380’ini tanıttığında, gelecekte bu uçağın göklerin lüks seyahat gemisi olabileceği düşünülmüştü. Şu anda bazı havayolu şirketleri premium üyeleri için lounge ve duş imkanı gibi lüks seçenekler sunuyor. Hatta Etihad Airways A380 uçaklarına ‘The Residence’ adını verdiği özel lüks kamaralar ekledi. Ancak çoğu havayolu şirketi A380’in sağladığı ekstra alanı uçaklarına daha fazla koltuk eklemek için kullanmayı tercih etti.

10-12 Nisan tarihlerinde Almanya’nın Hamburg şehrinde gerçekleşen Aircraft Interiors Expo‘da, yolculara gökyüzünde maksimum konfor sağlama fikri yeniden gündeme geldi. Airbus ile Zodiac Aerospace, A330 geniş gövde uçaklarına yolcu kompartımanı yerleştirme planını duyurdu.

Bu modüler kompartımanlar, altı yataklı ranzalar, yemek odaları ve salonlar, konferans alanları veya birlikte seyahat eden ailelerin kullanabileceği oturma odaları şeklinde düzenlenebilecek. Havayolu şirketlerinin kompartımanları yolcu talebine göre düzenlemesi de mümkün olacak. Airbus, havayolu şirketlerinin 2020 yılı itibariyle kompartıman siparişi verebileceğini de açıkladı.

Kaynak: CNet

Aircraft Interiors Expo'ya katılan Airbus ile Zodiac Aerospace, A330 geniş gövde uçaklarına yolcu kompartımanı yerleştirme planını açıkladı. Özellikle uzun uçuşları daha konforlu hale getireceği düşünülen modüler yolcu kompartımanları, yemek odası, salon, konferans alanı gibi çeşitli şekillerde düzenlenebilecek. Havayolu şirketleri 2020 itibariyle A330 uçakları için kompartıman siparişi verebilecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği