Airbus dünyanın en büyük uçağını tanıttı

Dünyanın en geniş kapasiteli yolcu uçağı A380'e 80 adet yeni koltuk ekleyebilen A380plus, en büyük yolcu uçağı unvanını da selefinden devralacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Paris Havacılık Fuarı öncesinde Airbus, yeni A380plus modelini tanıttı. Halihazırda dünyanın en geniş kapasiteli yolcu uçağı A380’e 80 adet yeni koltuk ekleyebilen A380plus, en büyük yolcu uçağı unvanını da selefinden devralacak. Yeni model ayrıca kanatlarda yapılan değişikliklerle maksimum yakıt etkinliği ve motorda yapılan düzenlemelerle maksimum güç kapasitesi sunmayı amaçlıyor.

A380 bekleneni verememişti

Orijinal A380 ilk uçuşunu 2007’de gerçekleştirmişti. Askeri amaçla kullanılmayan en büyük uçak olan A380, tek bir uçuşta 853 yolcuya hizmet verebiliyor. Bu uçaklar dünyanın en büyük ikinci uçağı Boeing 747’den yüzde 40 daha fazla kullanılabilir alana sahip. Ayrıca 15 bin 750 km menziliyle Dubai’den Yeni Zelanda’ya tek seferde seyahat edebiliyorlar.

Ancak A380 modeli çok da tercih edilen bir model olmadı. Bu uçakların en büyük müşterisi Emirates, Körfez bölgesindeki jeopolitik sorunlar ve petrol fiyatlarındaki değişiklikler sebebiyle A380’leri çok fazla kullanmadı. Diğer hava yolları da bu uçağı kullanacak uçuş bulmakta zorlandı.

Az yakıt tüketimi, çok mesafe

Bu ekonomik baskılar Airbus’ı A380 modelini yenilemeye itti. A380plus, kanatlarındaki değişiklikle artık yüzde 4 daha az yakıt tüketeceği iddiasıyla tanıtılıyor. Ayrıca uçağın daha az bakıma ihtiyaç duyması da bir başka avantajı.

Airbus’a göre uçak ayrıca daha fazla mesafe ya da daha fazla yolcu sunabiliyor. A380plus’ın 80 yeni koltuk barındırabilen alanı tüm yolcular için uçuş masrafını düşürebilir. Bu koltuklar eklenmezse uçağın ağırlığı azalacağı için fazladan 300 deniz mili (555 km) seyahat edebilir. Bu da şu anda sadece Boeing 777’lerin gerçekleştirdiği, Auckland-Doha arasındaki dünyanın en uzun uçuşunun artık A380plus ile de gerçekleştirilebileceği anlamına geliyor.

Yine de Airbus’ın bu iddiaların doğruluğunu test uçuşlarıyla kanıtlaması gerekiyor. Ayrıca şirket 80 yeni koltuk eklemesine rağmen yolcu konforundan feragat etmeyeceğini iddia ediyor. Pek çok kişi bu iddiaya da şüpheci yaklaşıyor.

Kaynak: Inverse

Paris Havacılık Fuarı öncesinde Airbus, yeni A380plus modelini tanıttı. Halihazırda dünyanın en geniş kapasiteli yolcu uçağı A380'e 80 adet yeni koltuk ekleyebilen A380plus, en büyük yolcu uçağı unvanını da selefinden devralacak. Yeni model ayrıca kanatlarda yapılan değişikliklerle maksimum yakıt etkinliği ve motorda yapılan düzenlemelerle maksimum güç kapasitesi sunmayı amaçlıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği