Airbus’ın uçan balinası Beluga XL test uçuşunu yaptı

Airbus'ın balina görünümlü nakliye uçağı Beluga'nın yeni ve daha büyük versiyonu Beluga XL ilk testi başarıyla tamamladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Airbus’ın Beluga nakliye uçağının son tasarımı büyük yankı uyandırmıştı. Şirket 5 adet üreteceğini açıkladığı bu uçağın ilk test uçuşunu başarıyla gerçekleştirdiğini açıkladı. Yeni Beluga XL (ya da teknik adıyla Airbus A330-700L), 4 saat 11 dakika süren yolculuğunun ardından Fransa’nın Toulouse-Blahnac Havalimanı’na Perşembe günü yerel saatle 14:41’de iniş yaptı.

Airbus, Beluga XL’in önümüzdeki 10 ay içinde 600 saat boyunca test uçuşu yapacağını ve 2019’da hizmete gireceğini söylüyor. Uçağın tasarımı kesinlikle göz alıcı. Dış kaplaması bir balina burnuna benzeyen çıkıntıya, parlak mavi gözlere ve gülen bir yüze sahip. Gülen balina tasarımı Airbus’ın 20 bin çalışanı arasında yaptığı bir anketle seçildi. Ankette yer alan 6 seçenek arasından, balina tasarımı yüzde 40’la açık ara birinci oldu.

Eski A330-200 ‘Beluga’ modeli temel alınarak hazırlanan tasarım adını Arktik’te bulunan bir balina türünden alıyor. Bu nakliye uçakları, Airbus uçak parçalarını Avrupa’daki üretim merkezlerinden alıp Toulouse, Hamburg ya da Tianjin’de bulunan son montaj fabrikalarına taşıyor.

Önceki modele göre daha büyük

İlk Beluga’lar 1994’te kullanılmaya başlamıştı. Airbus bu modele benzer yeni bir nakliye uçağı için 2014’te çalışmaya başlamıştı. Airbus Transport International Yöneticisi Stephane Gosselin “Beluga’ya yönelik ihtiyaç üretim miktarımızın artmasıyla ortaya çıktı. Önce eski Belugalarla yenilerini bir arada kullanmayı düşündük. Sonra eskiyen filoyu tamamen yenisiyle değiştirmeye karar verdik.” diyor.

Orijinal Belugalar A340 uçağının kanatlarını ya da A350’nin gövdesini taşıyabiliyor. Ancak A380’in süper jumbo parçalarını taşımak için yeterli değil. Beluga XL ise 6 metre daha uzun ve 1 metre daha geniş yapısıyla yüzde 30 daha fazla kapasite sunuyor. Yeni model ayrıca 6 ton daha fazla yük taşıyabiliyor. Yani A350’nin iki kanadını birden aynı anda taşıyabilir. Eski modelde iki kanat ayrı ayrı taşınıyordu.

Kaynak: CNN

Airbus'ın Beluga nakliye uçağının son tasarımı büyük yankı uyandırmıştı. Şirket 5 adet üreteceğini açıkladığı Beluga XL adlı uçağın ilk test uçuşunu başarıyla gerçekleştirdiğini açıkladı. Önümüzdeki 10 ay boyunca test edilecek yeni model 2019'da kullanıma girecek. Beluga XL önceki modele göre yüzde 30 daha fazla kapasiteye sahip ve 6 ton daha fazla yük taşıyabiliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği